Oddělení krevní banky/Department of blood bank
Část pro dospělé, 2. patro, uzel E / Adult Section, 2th Floor, Block E
Primář: MUDr. Eva Linhartová
Sekretariát: tel.: 224 435 164
Doporučený postup pro podání transfuze ke stažení zde
Úvodní slovo:
Léčba transfuzními přípravky je součástí léčby některých pacientů lůžkových oddělení nemocnic ale i součástí léčby v ambulantní péči. V mnoha případech transfuze zachrání pacientům to nejvzácnější – život.
Podání transfuzních přípravků je potřebné u pacientů s těžkými úrazy, popáleninami, při mnoha operacích (ortopedických, kardiochirurgických, po transplantacích apod.), při léčbě zhoubných onemocnění, některých typů anémie, při výměnné transfuzi krve u novorozence, výjimečně i při intrauterinní transfuzi plodu, při léčbě poruch krevní srážlivosti, hemodialýze a u celé řady dalších onemocnění.
Zásadním objevem, který umožnil bezpečnou transfuzi, byl objev krevních skupin. V roce 1901 vídeňský vědec Landsteiner objevil tři krevní skupiny – A, B a 0. Pár let nato se pak český psychiatr Dr. Jan Janský zasloužil o objev čtvrté krevní skupiny AB. Teprve ve 30. letech minulého století bylo zavedeno značení čtyř krevních skupin A, B, 0 a AB. Tento krevně skupinový systém musí být při transfuzi krve zásadně respektován. V České republice je nejčastěji zastoupena krevní skupina A (42%), 0 (39%), B (15%) a AB (4%). Další velmi důležitý krevně skupinový systém je systém Rh, objevený v roce 1941 Landsteinerem. Tento systém je dosti komplikovaný, jeho nejdůležitějším antigenem je antigen D, který je zodpovědný za to, zda jsme RhD pozitivní nebo RhD negativní (D antigen chybí). Většina populace je RhD pozitivní (85%).
Krevní skupina 0 RhD negativní je tzv. univerzální skupina, dárce, který tuto skupinu má, je univerzálním dárcem pro transfuzní přípravky obsahující červené krvinky. Lidé s krevní skupinou AB jsou univerzálními příjemci erytrocytů.
Transfuzní přípravky jsou přípravky vyrobené z lidské krve odebrané zdravým dárcům v zařízeních transfuzní služby. Jednotlivé transfuzní přípravky se vyrábí z plné lidské krve odebrané klasickým způsobem na transfuzní přípravky erytrocytární (s obsahem červených krvinek), mraženou plazmu a transfuzní přípravky trombocytární (obsahující krevní destičky). Dále se transfuzní přípravky mohou připravit odběrem na přístroji separátoru, kdy se dárci odebere jen jedna složka krve (krevní destičky, červené krvinky nebo plazma). Mezi nejčastější přístrojové odběry patří transfuzní přípravky trombocytární (obsahující krevní destičky).
Cílem bezpečné transfuze je dosažení maximálního léčebného účinku při co nejmenším ohrožení příjemce vedlejšími účinky.
Chybějící složku krve u pacienta/příjemce transfuze je třeba nahradit transfuzním přípravkem s minimální příměsí ostatních složek krve.
MUDr. Eva Linhartová
tel: 224 435 165
Sekretariát 224 435 164
Expedice 224 435 160