Lékaři FN Motol zachránili novorozence s infarktem myokardu

18. 10. 2023

Lékařům z Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol a z Novorozeneckého oddělení FN Motol se podařilo díky včasné diagnostice a zahájení léčby zachránit život novorozenému chlapečkovi.

Novorozenec pravděpodobně v průběhu porodu prodělal infarkt myokardu. Za jeho příčinu je možné považovat krevní sraženina, která ucpala celou levou věnčitou tepnu.
Infarkt myokardu u novorozenců je velmi vzácné, akutní, život ohrožující onemocnění a je klíčové, pokud nastane takovýto problém, aby byl přítomen tým lékařů, který dokáže sraženinu v srdci rozpustit. Druhým faktorem, který ovlivňuje přežití dítě, je čas. Tedy jak rychle se na akutní potíže přijde a jak rychle se pacient dostane do rukou kardiologu, aby mohli zahájit léčbu. V tomto případě byl chlapečkovi infarkt diagnostikován a zahájena léčba v řádu několika hodin. Běžně to ve světě trvá několik desítek hodin.
Malý pacient má stále významně sníženou funkci levé srdeční komory, proto i nadále zůstává pod dohledem lékařů z DKC.

I přes těžký start chlapeček dobře prospívá a přibírá na váze.