Sestry jak je neznáte: Mgr. Tomáš Walla, DiS.

Jméno: Mgr. Tomáš Walla, DiS.
Pracoviště: I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol, Ortopedie JIP
Narozen: 1985, Kladno
Vystudoval: VŠZaSP obory Veřejné zdravotnictví a Ošetřovatelství, SVOŠZ obor Diplomovaný zdravotnický záchranář

Představa o povolání: Pomáhat druhým.Sestry jak je neznáte: Mgr. Tomáš Walla
Nejoblíbenější činnost: běh, cestování, turistika
Představa ideální dovolené: hory, poznávání nových zemí
Oblíbená kniha/film: trilogie Milénium, Everest
Životní motto/krédo: nemám

Kdy jste se rozhodl, že se stanete zdravotní sestrou a kdo nebo co Vás přivedlo na tento nápad?
Už na základní škole jsem navštěvoval kurzy první pomoci pořádané červeným křížem. Několikrát jsme se zúčastnili soutěží Mladých zdravotníků. Po neúspěšných přijímacích zkouškách na propagační výtvarnictví byla tedy střední zdravotní škola jasnou volbou.

Vzpomínáte si na svůj první pracovní den ve FNM?
Ano, vzpomínám si na něj přesně. Nastoupil jsem na Traumatologickou jednotku intenzivní péče, kterou jsem navštěvoval již na škole. Pracovní realita byla v mnohém jiná než školní praxe. Mnoho nových věcí, administrativa a klasický šum na oddělení. Měl jsem velké štěstí na pracovní kolektiv, díky kterému mě začala práce na JIP bavit.

Sestry jak je neznáte: Mgr. Tomáš Walla

Pracujete na I. ortopedické klinice. Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru?
Nastoupil jsem na Traumatologickou JIP, která dříve patřila Chirurgické klinice 2. LF UK a FNM. Kolem roku 2009 se stala součástí I. ortopedické kliniky 1. LF UK a FNM. V rámci personálních změn a otevření nového ortopedického JIPu jsem se stal členem nově vzniklého kolektivu. V tomto roce jsem po nabídce přijal pozici staniční sestry. Nové místo jsem přijal kvůli skvělému kolektivu sester a lékařů. Také si vážím dobré spolupráce s vrchní sestrou. Péče o ortopedické a traumatologické pacienty je velice různorodá, proto mě tento obor zajímá.

Jaké vlastnosti a předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který se rozhodne pro toto povolání?
Určitě by měl být ochotný pomáhat druhým. Velmi důležitá je empatie a komunikativnost. Je to náročné povolání jak po psychické, tak fyzické stránce.

Vzpomenete si na nějakého pacienta, který Vás nejvíce potěšil nebo pobavil?
Každý den mě potěší poděkování a úsměv od našich pacientů. Tento týden nás hlavně potěšil balíček přání a drobností k Vánocům od dětí ze ZŠ Hanspaulka.

Jak relaxujete, co je podle Vás ten nejlepší odpočinek?
Největším relaxem pro mě je tůra v horách nebo posezení u kávy v nějaké pěkné kavárně při návštěvě zahraničí. Návštěvou kulturních akcí si nejen odpočinu, ale setkám se se svými přáteli.

Jaký byl Váš největší dětský sen?Sestry jak je neznáte: Mgr. Tomáš Walla
Na ten si bohužel nepamatuji, ale doufám, že to byly minimálně roční školní prázdniny.

Máte nějaký zaručený recept na zvládání stresu?
Běh a procházka v lese zaručeně.

Kdy jste se naposledy ze srdce zasmál?
Každodenní práce s lidmi přináší hodně situací nejen k zasmání. Zaručeně se ze srdce rád zasměji s malou tříletou neteří.

Existuje někdo, kdo je pro Vás životní inspirací?
Rodina a přátelé.

text: Mgr. Tomáš Walla, Dis.
foto: David Černý