25 let dobrovolnictví ve FN Motol
18. 11. 2024
První dobrovolníci navštívili pacienty naší nemocnice už v roce 1999 a Fakultní nemocnice v Motole se tak stala prvním zdravotnickým zařízením v České republice, které zahájilo dobrovolnický program. U jeho zrodu stála MUDr. Ivana Stará (dnes Ivana Štverka Kořínková) a herní terapeutka Libuše Medřická, obě z Kliniky dětské onkologie. Naše nemocnice se tehdy stala vlajkovou lodí dobrovolnických programů ve zdravotnických zařízeních a zároveň vzorem pro další nemocnice. V mnoha ohledech si to držíme dodnes. Například také v programu canisterapie a zooterapie jsme byli první nemocnicí (v roce 2003 canisterapii přivedla na Kliniku dětské onkologie dobrovolnice Karolína Eckschlagerová) a dodnes si v tomto odvětví držíme vysokou úroveň a posouváme ho stále výš. V začátcích byl dokonce dobrovolnický program prezentován na celosvětových konferencích a paní doktorka Stará absolvovala zahraniční stáž v USA, odkud přivezla mnoho inspirace. Nejprve dobrovolnický program organizačně zajišťovaly neziskové organizace Klub interaktivního domu o.p.s. a Hestia o.s. V roce 2004 však nemocnice přešla na tzv. interní řízení dobrovolnického programu a vzniklo tak současné Dobrovolnické centrum.
I dnes se snažíme držet tempo a dobrovolnický program přizpůsobujeme aktuálním potřebám nejen nemocnice, ale především pacientů a zdravotnického personálu. Za tu dobu se podařilo začlenit dobrovolníky jako samozřejmou součást psychosociální péče o naše pacienty. Systém výběru, přípravy a péče o dobrovolníky máme na vysoké úrovni a nabídku dobrovolnických aktivit pro pacienty skutečně širokou. Základem je zpestřit pacientům dlouhou chvíli v nemocnici a pomoct jim získat také pozitivní vzpomínky na hospitalizaci. Současně ale dobrovolníci pomáhají zdravotnickému personálu tím, že vhodným způsobem doplňují jejich práci (i když ji v žádném případě nenahrazují) a zároveň uvolňují ruce na odborné činnosti. Bez úzké a kvalitní spolupráce s personálem bychom nemohli směřovat dobrovolnické aktivity cíleně tam, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. V současné době dobrovolníci pacientům nabízí například kreativní činnosti, povídání, čtení, doučování, chování miminek apod. Zapomenout nesmíme ani na ty „němé“ dobrovolníky, kterými jsou nejen pejsci, ale i kocour, morčata, plazi, slepice, želvy, strašilky a mnoho dalších. Věnují se pacientům každého věku od narození až po seniory a působí napříč téměř celou nemocnicí. Jediné výrazné omezení dobrovolnictví přišlo až s pandemií Covid-19, ale i v tom jsme se rychle zorientovali a naši dobrovolníci dokonce působili přímo na „covidovém“ oddělení KARIM
Stále se snažíme pomáhat ostatním nemocnicím a kolegům, průběžně tedy nabízíme možnosti stáží a seminářů a založili Metodické centrum pro canisterapii a zooterapii ve zdravotnictví. Několikrát jsme pomohli s praktickou přípravou nových koordinátorů dobrovolníků, v posledním případě dokonce ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Za čtvrtstoletí nepřetržitého dobrovolnického programu v motolské nemocnici dobrovolníci věnovali desetitisíce hodin svého volného času, 13 jich dokonce získalo dobrovolnické ocenění Křesadlo, Dobrovolnické centrum uspořádalo 8 celostátních konferencí, vydalo 7 publikací, věnovalo se více než 2000 dobrovolníků (a mnohem více zájemcům o dobrovolnictví)…
Zkrátka máme být na co pyšní.
Autor: Jana Blažková, Manažerka Dobrovolnického centra FN Motol