doc. MUDr. Jaroslav Jeřábek, CSc.
lékař
Domů > Kliniky a ambulance > Část pro dospělé > Neuro-otologické centrum 1. LF UK, 2. LF UK a FN Motol
Neuro-otologické centrum 1. LF UK, 2. LF UK a FN Motol je multioborové pracoviště věnující se diagnostice a léčbě pacientů se závratí a poruchou rovnováhy. Jedná se o republikově ojedinělý projekt, v rámci kterého koordinovaně spolupracují specialisté Kliniky neurologie 2. LF UK a FN Motol, Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol a Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.
Centrum zajišťuje možnost vysoce specializovaného vyšetření pro pacienty trpícími závratěmi a přidruženými obtížemi, u kterých nebyla po předešlých vyšetřeních v jiných ambulantních či nemocničních zařízení stanovena diagnóza. Pracoviště disponuje kompletním spektrem přístrojového vybavení pro hodnocení stavu centrálního a periferního rovnovážného ústroji. Multioborová spolupráce umožňuje komplexní diagnostiku a případnou terapeutickou intervenci, včetně chirurgické, v celé škále onemocnění vedoucích k dysfunkci rovnovážných orgánů centrální nervové soustavy a vnitřního ucha.
Centrum se dále podílí na přednáškové činnosti, pořádání odborných vzdělávacích i populárně vědeckých akcí, výzkumné a publikační aktivitě.
lékař
lékař
lékař
lékař
lékař
sestra
sestra
lékař
lékař
lékař
lékař
lékař
sestra
fyzioterapeut
fyzioterapeut
Neuro-otologické centrum slouží jako konziliární pracoviště pro pacienty se závratí a poruchou rovnováhy, u kterých nebylo dosaženo diagnostického závěru či uspokojivé terapeutické odpovědi. Proto je nezbytné, aby se pacienti objednávali k vyšetření s již dostupnou dokumentací získanou během předchozích vyšetření. Vzhledem k množství požadavků je třeba počítat s několikaměsíční dobou objednání.
Vstupní vyšetření ve vestibulární poradně trvá cca 60 minut. Skládá se z rozhovoru s pacientem a provedení klinického vyšetření. V případě potřeby pacienta objednáme k podrobnějšímu dovyšetření – např. videonystagmografie (VNG), vyšetření vestibulo-okulárního reflexu (vHIT), vestibulární evokované myogenní potenciály (VEMPs) či stabilometrie.
Preferujeme objednání přes e-mailovou adresu se zaslanou dokumentací (viz výše).
Pacienti jsou na základě zaslané dokumentace přerozděleni do ambulancí specialistů Neuro-otologického centra.
Vyšetření v neuro-otologické poradně není z kapacitních důvodů primárně určeno pro pacienty trpícími izolovaným ušním šelestem (tinitem) bez dalších doprovodných příznaků (porucha sluchu, závrativé obtíže).
V případě, že váš ošetřující lékař vysloví podezření na možnou příčinu ušního šelestu, je možné zažádat o další konzultaci dle výše uvedených pokynů.
e-mail k objednání:
neuro.otologie@fnmotol.cz
Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84
150 06 Praha 5
Vyšetřovna a kartotéka: 1. patro, uzel E
tel. kontakt: kartotéka Kliniky ORL, tel.: 224 434 326
e-mail k objednání: neuro.otologie@fnmotol.cz
Založení karty: kartotéka Neurologické kliniky, 2. patro uzel D
Vyšetřovny: 2. patro, koridor mezi uzlem C a D
tel. kontakt: 602 277 121 ve středu a čtvrtek v době od 10:00 – 12:00 hod.
e-mail k objednání: neuro.otologie@fnmotol.cz
Závrať a porucha rovnováhy patří mezi jedny z nejčastějších příznaků v naší populaci. Jejich příčiny jsou rozmanité a v základu se dají rozdělí na nevestibulární a vestibulární. Mezi nevestibulární příčiny mohou patřit poruchy srdečního rytmu, kolísání krevního tlaku, vedlejší efekt léčiv, ale i psychogenní důvody. V rámci centra se však primárně zaměřuje na diferenciální diagnostiku vestibulárních příčin. Mezi ty patří patologické stavy postihující centrální nervový systém a rovnovážní centra v něm uložená (centrální vestibulární příčiny) a stavy postihující vnitřní ucho a sluchově rovnovážný nerv (periferní vestibulární příčiny).
Zásadními součástmi vyšetření je podrobný odběr anamnézy, především pak přesná charakteristika závrativých obtíží, včetně délky trvání, doprovodné symptomy a vyvolávající okolnosti. Dále pacient podstupuje klinické vyšetření, v rámci kterého je testován celkový stav rovnováhy a správná funkce jak periferních tak centrálních rovnovážných oblastí. Často je však ke kompletní diagnostice nutné provést i neuro-otologická přístrojová vyšetření, která mohou citlivě hodnotit stav jednotlivých vestibulárních podoblastí.
Jedná se o vyšetření, které hodnotí funkci polokruhových kanálků vnitřního ucha. Spočívá v nasazení brýlí se zabudovanou kamerou a gyroskopem, které snímají pohyb očí a hlavy během krátkých a rychlých pohybů pacientovy hlavy prováděných lékařem. V průběhu vyšetření pacient nesmí mrkat a neměl by mít nalíčené oči.
VNG/ENG/VOG je metoda sloužící k zaznamenání horizontálních a vertikálních očních pohybů pomocí infračervené kamery umístěné ve speciálních brýlích, která sleduje oční zornici. Spontánní a vyvolané oční pohyby jsou odrazem stavu periferního rovnovážného ústrojí i okohybných center v mozkovém kmeni a dalších částech centrální nervové soustavy. Během vyšetření je pacient vyzván ke sledování pohybujících se nebo statických bodů na plátně či světelné liště. ENG/VOG je typicky spojen i s provedením tzv. kalorické zkoušky, kdy je pacientovi střídavě do levého a pravého ucha aplikován proud teplého a studeného vzduchu či vody. Kalorická zkouška může u pacienta vyvolat pocity závrati, které však zpravidla rychle odezní. Pro absolvování vyšetření je nutné s sebou přinést výsledek ORL vyšetření (otoskopie), které nesmí být starší 1 měsíc. Před vyšetřením nepijte kávu, nekuřte a neberte žádné tlumivé léky (např. léky proti bolesti). Dále nepoužívejte řasenku. Pokud nosíte brýle na dálku, vezměte si je s sebou. Délka vyšetření je 60-90 min, v závislosti na lékařem indikovaném vyšetřovacím protokolu. Po vyšetření je vhodné mít po dobu 2 h relativní fyzický klid, nesportovat a neprovozovat jiné namáhavé činnosti.
Vestibulární evokované myogenní potenciály (VEMP) je vyšetření, které slouží ke zhodnocení otolitového systému vnitřního ucha (utrikulus a sakulus). Vlastní vyšetření trvá přibližně 30 minut. Před vyšetřením je třeba odlíčit obličej a krk, na které jsou nalepeny čtyři elektrody, které snímají změnu svalového napětí v závislosti na zvukovém podnětu. Zvuk je aplikován pomocí sluchátek nebo kostního vibrátoru, podobně jako při audiometrickém vyšetření.
V rámci neuro-otologie lze využít řadu léčivých přípravků. Bohužel dosud existuje velmi malé množství ověřených postupů a léčebný proces je založen na zkoušení efektu různých skupin léků (antihistaminika, blokátory kalciových kanálů, antipsychotika, antiepileptika) u konkrétního pacienta ve snaze dosáhnout dobré léčebné odpovědi.
Poškození rovnovážných center vedoucí k vjemu závrati je často nevratným stavem. Zásadní terapeutickou metodou je tak rehabilitace rovnováhy vedoucí ke kompenzaci vzniklé poruchy. Pacienti mohou podstupovat rehabilitační cvičení pod dohledem fyzioterapeuta či sami pomocí edukačních příruček.
Je indikována u přísně selektovaných pacientů, u kterých nedošlo ke stabilizaci jejich onemocnění pomocí konzervativních léčebných metod. Především se jedná o skupinu pacientů s Méniérovou chorobou. Principem většiny zákroků je zničení vnitřního ucha či přerušení jeho nervového spojení s mozkovým kmenem.