Pátý ročník 1. Českého společného Diakongresu pro pacienty a lékaře
První listopadový víkend se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil již pátý ročník 1. Českého společného Diakongresu, jehož organizátorkou je MUDr. Lenka Drnková, Ph.D. z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Tento jedinečný kongres se zaměřuje na propojení odborníků a pacientů s diabetem mellitem I.typu, s cílem poskytnout účastníkům nejen nové poznatky a inovace v oblasti diabetologie, ale také praktické a cenné zkušenosti a názory, o které se mohou podělit sami pacienti. Při léčbě diabetu je nejdůležitější vzájemná spolupráce, a to je hlavním cílem Diakongresu. Sdílení zkušeností mezi odborníky a pacienty vzájemně inspiruje a pomáhá k dosahování nejefektivnější společné péče.
Program byl nabitý zajímavými přednáškami a diskusemi vedenými jak uznávanými odborníky, tak pacienty, kteří se podělili o své praktické zkušenosti s životem s diabetem.
První blok přednášek byl věnován aktuálním světovým trendům v léčbě diabetu a novinkám z Mezinárodní konference společnosti pro dětskou diabetologii ISPAD 2024 konané v Lisabonu 16.-19. října, kterým se věnoval
prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D. a MUDr. Vít Neuman, Ph.D..
Velkou pozornost vyvolala přednáška MUDr. Barbory Berky doplněná o organizační údaje Natálií Chrásteckou o úspěšném projektu Betty (https://projektbetty.cz/), zaměřeném na národní screening diabetu 1. typu u dětí, který může pomoci onemocnění včasně odhalit.
Ve druhém bloku se pozornost věnovala technologiím, především senzorům, inzulinovým pumpám a otázce, zda je v dnešní době potřeba a možnost využít technologický detox. Tuto problematiku otevřely mladé pacientky, které se nebály podělit o své zkušenosti s nošením inzulinových pump a senzorů při každodenních činnostech a také zhodnotily jejich výhody a nevýhody. V tomto tématu pokračovaly lékařky MUDr. Shenali Amaratunga, Ph.D., MUDr. Lenka Drnková, Ph.D. a MUDr. Alžběta Šantová. Společně se zaměřily na to, kdy je nejlepší začít používat inzulinovou pumpu, jaké přínosy přináší monitorování glukózy pomocí senzoru a který typ léčby je podle jejich názoru vhodnější pro jednotlivé pacienty. Technologický blok zakončil novinář Jan Hrušovský, který se podělil o osobní zkušenosti s diabetem a doporučení, kde a jak hledat relevantní informace. Představil také vlastní podcast zaměřený pro mladé lidi s diabetem (https://www.diabetespodcast.cz).
Po obědě přišel na řadu blok cílící na možné zdravotní komplikace spojené s diabetem, jako je vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol nebo obezita. Těmto tématům se věnovali prof. MUDr. Štěpánka Průhová, Ph.D., MUDr. Vít Neuman, Ph.D. a MUDr. Jana Křenek Malíková, Ph.D., kteří seznámili zúčastněné s možnými počátečními příznaky, prevencí těchto problémů a poskytli praktická doporučení, jak omezit jejich negativní vliv na zdraví.
Odpolední program byl také zaměřen na pohybové aktivity, kde MUDr. Lukáš Plachý, Ph.D. sdílel zkušenosti z dětského Diatábora Motol. Představil tipy na nastavení jednotlivých systému hybridních uzavřených okruhů inzulínových pump pro fyzickou aktivitu a jejich pozitivní výsledky.
Spojení diabetu a vrcholovému sportu se věnovali speciální hosté, mezi nimi i biatlonistka Tereza Jandová a atletka Laura Vychodilová, které se podělily o své vlastní příběhy a zkušenosti s diabetem v rámci sportovní kariéry.
Na závěr proběhla inspirativní diskuse mezi mladými pacienty a jejich rodiči, věnovaná otázce, kdy a jak předat zodpovědnost za léčbu diabetu z rodiče na dospívajícího s diabetem.
Po celou dobu kongresu měli účastníci možnost navštívit praktické workshopy firem a stánky zaměřené na pomůcky a technologie pro diabetiky.
Celkově byl letošní ročník 1. Českého Diakongresu velmi úspěšný a opět ukázal, jak důležité je propojení odborníků a pacientů pro lepší pochopení potřeb a každodenních výzev, které diabetes přináší. Díky tomuto přístupu a celkově příjemné a rodinné atmosféře po celou dobu kongresu, mohou pacienti nejen lépe porozumět svému onemocnění, ale také najít podporu a motivaci k lepšímu zvládání diabetu.
Všichni účastníci už nyní s nadšením očekávají další ročník kongresu, který opět nabídne nejen inspirativní setkání plné hodnotných informací a čerstvých poznatků, ale také možnost osobního sdílení se spolubojovníky.
autor: Bc. Eliška Jagiellová, edukační sestra Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol