Umění v nemocnici: Hynek Skoták / Lighthouse

Hynek Skoták / Lighthouse

Maják je orientační bod, který má upozorňovat na místa, kde hrozí skryté nebezpečí, a zabraňovat tak neštěstí. Tradičně mívá podobu vysoké věže obvykle vybavené světelným zařízením, aby se jeho účinnost ještě zvýšila a tím i posílila schopnost varovat a poskytovat ochranu. Přestože jde o stavbu od starověku spojovanou s lodní navigací, její význam byl vždy natolik silný, že se z ní stal symbol.

Není třeba příliš velké představivosti, aby si člověk uvědomil, že tak jako námořník na otevřeném moři, i on sám se nachází na životní cestě, která je nejen plná výzev, ale hlavně nejistot. Maják pak představuje bezpečí, naději i směr, který momentálně hledá. Ve skutečnosti jím může být víra, láska nebo prostě cíl, jenž dává člověku smysl a vede ho dál.

Ne náhodou je takového majáku třeba právě v prostředí nemocnice. Do jeho povahy se propisuje nepříliš ceněný, ale o to spolehlivější materiál, modrá barva vody i naděje, a fakt, že do něj kdokoli může vstoupit, aby se dostal z tlaku každodennosti, a snad i našel svoje vnitřní světlo má svoji cenu v každé chvíli.

  • Hynek Skoták
    vizuální umělec, * 1977
    Vystudoval VŠUP Praha v Praze v atelieru sochařství prof. Beránka. Věnuje se hlavně monumentální tvorbě, site specific instalacím a intervencím do přírodního i městského prostředí, vždy v těsném propojení s architekturou a okolním prostorem. Celý život pracuje s odpadními materiály, posouvá jejich význam do nových kontextů. V posledních letech spěje k dematerializaci tvorby směrem ke konceptu, využívá sluneční a měsíční světlo, vítr, performance, zachytává odlesky končící civilizace. Realizoval projekty v České republice i v zahraničí, účastnil se mezinárodních symposií a rezidenčních pobytů.