MedWaveImage – Introducing microwave imaging to hospitals

logo interreg

Název projektu: MedWaveImage – Microwave imaging technology transfer to innovate the medical sector

Datum zahájení projektu: 1. 7. 2024

Datum ukončení projektu: 31. 12. 2026

Rozpočet projektu: 2 258 500 EUR (podíl ERDF 1 806 800 EUR)

Registrační číslo projektu: CE0200670

Stav projektu: v realizaci

http://www.interreg-central.eu/projects/medwaveimage

Projektový tým: Polytechnic of Turin, Department of Electronics and Telecommunications, Italy (vedoucí partner); Fakultní nemocnice Bulovka, Ústav radiační onkologie; Fakultní nemocnice Motol; ČVUT, Fakulta biomedicínského inženýrství; Technical University of Ilmenau, Institute for Biomedical Engineering and Informatics, Germany; Jena University Hospital, Experimental Radiology, Germany; Ilmsens GmbH, Germany; E.P.F ELETTROTECNICA SRL, Italy.

Stručný popis projektu: Projekt MedWaveImage je financován z Program nadnárodní spolupráce Interreg Central Europe. Je zaměřen na zlepšení zdravotnické infrastruktury ve střední Evropě, kde je v důsledku demografických změn nedostatek lékařů v periferních a venkovských oblastech velkým problémem, který je třeba v dohledné době řešit. Řešení výzev souvisejících s inovacemi pomůže snížit teritoriální rozdíly mezi regiony a bude klíčem k překonání dělení na město a venkov. Projekt MedWaveImage se proto zaměřuje na podporu transferu technologií a inovací z univerzit do teritoriálních malých a středních podniků s cílem podpořit zavádění inovativních řešení a snížit inovační rozdíly v neurbanizovaných oblastech zlepšením přístupu k inovativním technologiím.

Ústřední technologií implementovanou v rámci projektu MedWaveImage bude mikrovlnné zobrazování (MWI), které má velký potenciál řešit identifikované výzvy a potřeby. Za prvé, využívá nízkoenergetické neionizující záření, takže nehrozí žádné riziko pro pacienty, což zvyšuje jeho přijetí. Za druhé, zařízení MWI jsou přenosná, nákladově efektivní a snadno udržovatelná díky implementovanému hardwaru, který se široce používá pro telekomunikační účely.

Hlavním výsledkem projektu bude realizace a klinické zavedení lékařských zařízení založených na MWI pro široce rozšířená onemocnění s vysokým socioekonomickým dopadem ve střední Evropě: rakovina krku, rakovina prsu a cerebrovaskulární onemocnění. Cílovou skupinou budou nemocnice, zdravotnická centra, široká veřejnost, malé a střední podniky, vysoké školy a výzkumné organizace.