Domů > Kliniky a ambulance > Společná pracoviště > Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK FN Motol
Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK FN Motol
Základní informace
Požadavky na odesílání snímků do ePACS zasílejte na e-mail: epacs@fnmotol.cz
Provozní doba pro ambulantní provoz: Po-Pá 7:00 – 15:00
Historie kliniky
Rentgenové pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole založil a dlouho vedl jeden z nestorů české radiologie prof. MUDr. Slavoj Věšín, DrSc. Po otevření monobloku dětské části FN Motol v roce 1978 stanula v čele radiodiagnostického oddělení doc. MUDr. Eva Kolihová, CSc. Pod jejím vedením se oddělení stalo předním centrem pediatrické radiologie u nás. V roce 1990 se stal vedoucím radiodiagnostického oddělení prof. MUDr. Stanislav Tůma, CSc., kterému se v roce 1992 podařilo získat pro oddělení statut kliniky. V roce 1997 byla dokončena výstavba modrého pavilonu a Klinika zobrazovacích metod se díky vybavení nejmodernějšími výkonnými přístroji stala pracovištěm špičkové úrovně. V letech 1999 – 2007 byl přednostou Kliniky zobrazovacích metod prof. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc. Od října 2007 je přednostou Kliniky zobrazovacích metod prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc. Klinika zobrazovacích metod se stala plně digitalizovaným pracovištěm, většina přístrojů byla vyměněna za nové špičkové přístroje. Do provozu byl uveden přepis diktovaného slova pro každého lékaře. Pracoviště v současnosti umožňuje komplexní provádění veškerých diagnostických a terapeutických postupů u dětských a dospělých pacientů. Na podzim 2011 bylo otevřeno nové dětské diagnostické centrum, které je kompletně vybaveno, včetně přístroje CT a MR. Toto pracoviště v současnosti patří k nejmodernějším pracovištím tohoto druhu v Evropě.
Objednávání pacientů na skiaskopická vyšetření:
Tel.: 224 438 183
Vedoucí lékař
MUDr. Michal Polovinčák
E-mail: michal.polovincak@fnmotol.cz
Provádí skiagrafické vyšetření v celém diagnostickém rozsahu, skiaskopické vyšetření trávicí trubice, urogenitálního traktu a intervenční výkony. Skiaskopické pracoviště je vybaveno dvěma sklopnými stěnami. Skiagrafické pracoviště je plně digitalizované.
Skiagrafické a skiaskopické vyšetření pracují s rentgenovým zářením, které proniká tkáněmi lidského těla a umožňuje zobrazení hlubších anatomických struktur. Vyšetření s kontrastní látkou slouží ke zviditelnění struktur, které se na klasickém snímku nezobrazují – duté orgány, cévy.
Příprava před vyšetřením:
RTG polykacího aktu, pasáž horním GIT – 8h před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit
RTG irrigografie tlustého střeva
- Příprava přípravkem Fortrans dle instrukcí indikujícího lékaře.
- Od půlnoci před vyšetřením nejíst, nepít a nekouřit.
- Pokud Vám byl během vyšetření podán Buscopan, můžete mít přechodně neostré vidění či závrať, a v takovém případě do ústupu těchto příznaků nemůžete řídit auto. Je vhodnější na vyšetření dorazit veřejnou dopravou či se zajištěným odvozem.
RTG defekografie
- Příprava přípravkem Fortrans dle instrukcí indikujícího lékaře.
- Od půlnoci před vyšetřením nejíst, nepít a nekouřit.
- Před vyšetřením dostanete k vypití baryovou kontrastní látku pro lepší vizualizaci kliček tenkého střeva během vyšetření. Dostavte se proto s dostatečným předstihem (alespoň 30 minut).
Uretrocystografie (UCG) – není nutná příprava, ideálně prázdný močový měchýř
Skiaskopie bránice – není nutná příprava
Kostní diagnostika dospělých
Objednávání pacientů na denzitometrii:
Tel.: 224 438 133, 224 438 124
Vedoucí lékař:
MUDr. Alena Mazáková
E-mail: alena.mazakova@fnmotol.cz
Zaměřuje se na kostní diagnostiku, ale v rámci tohoto oddělení se provádějí i základní RTG vyšetření hrudníku, břicha a vedlejších nosních dutin (VDN). Skiagrafické a skiaskopické vyšetření pracují s rentgenovým zářením, které proniká tkáněmi lidského těla a umožňuje zobrazení hlubších anatomických struktur.
Skiagrafické pracoviště je plně digitalizované. Jeden z přístrojů s přímou digitalizací je určen pro pacienty traumatologie a urgentního příjmu, jeho výhodou je možnost snímkování nepohyblivých pacientů na speciálním snímkovacím lůžku bez nutnosti polohování pacienta. Jeden z přístrojů je možno využít ke snímkování celé páteře a končetin jednou expozicí – jedním snímkem.
Velkou částí z provedených výkonů jsou skiaskopická vyšetření na operačních sálech – traumatologie, spondylochirurgie, ortopedie, neurochirurgie.
Celotělová denzitometrie
Objednávání pacientů na denzitometrii:
Tel.: 224 438 133, 224 438 124
Přístrojové vybavení:
Naše oddělení je od roku 2019 vybaveno nejnovějším přístrojem Hologic HORIZON A, na měření BMD u dospělých a dětí, u pacientů hospitalizovaných i ambulantních.
Jde o celotělový denzitometr vybavený otočným ramenem. Mezi významné inovace oproti předchozím řadám patří detektorové pole s gadolinium-sulfoxylátovými snímači které se vyznačují vysokým odstupem signál-šum a tím zajišťují vysokou zobrazovací kvalitu snímků zvláště u aplikací využívající při snímání pouze jednu energii rentgenového paprsku. Tyto přístroje splňují veškeré požadavky jak pro klinická vyšetření, tak i pro vědecko-výzkumnou činnost a respektují nejnovější trendy v kostní denzitometrii. Vyznačují se vysokou přesností a opakovatelností měření (méně než 1% ve smyslu „precision“ a „accuraccy“), malou radiační zátěží a vysokým komfortem pro pacienta i obsluhující personál.
Na přístroji je možné měřit BMD na L páteři, femurech, předloktích a celém těle. U dětí je možné přepočítat BMD ke kostnímu věku. Kromě osteoporózy měříme složení tělesných tkání, BMI, FMI, VAT (predikce množství viscerálního tuku). Kromě těchto základních měření je možné snímání laterálního snímku hrudní páteře při poloze vleže bez polohování pacienta, snímání atypických fraktur femuru a měření BMD kolem TEP. Přidanou hodnotou při měření osteoporózy je vybavení přístroje softwarem na měření TBS a HSA, které zpřesňují vyhledávání pacientů se zvýšeným rizikem osteoporotických fraktur.
Intervenční radiologie
Objednávání intervenčních pacientů:
Tel.: 224 438 178
Vedoucí lékař
MUDr. Radek Pádr, MHA
E-mail: radek.padr@fnmotol.cz
Prováděné výkony:
- Celé spektrum endovaskulárních výkonů na celém tepenném i žilním systému včetně portální řečiště, vyjma srdce. Jsou léčeni dospělí i dětští pacienti.
- Nejčastějším endovaskulárním výkonem jsou perkutánní transluminální angioplastiky (PTA) dolních končetin a viscerálních tepen. Dále mechanické a aspirační trombektomie při plicní embolii či embolické CMP, lokální trombolýzy tepen i žil, ošetření cévních hemodialyzačních přístupů, embolizace při krvácení (GIT, hemoptýzy, poúrazové a iatrogenní poranění).
- Jako jediné pracoviště rutinně provádíme endovaskulární řešení chronických žilních uzávěrů.
- Kombinované výkony ve spolupráci s Klinikou kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.
- Nevaskulární intervence v celém rozsahu.
Lékaři oddělení angiografie přednášejí na národních a mezinárodních kongresech, které též organizují a spoluorganizují.
Výpočetní tomografie pro dospělé
Požadavky na odesílání snímků do ePACS zasílejte na e-mail: epacs@fnmotol.cz
Objednávání pacientů na CT:
Tel.: 224 438 185
Vedoucí lékař
MUDr. Radim Pavlík
E-mail: radim.pavlik@fnmotol.cz
Prováděná vyšetření:
Celé spektrum diagnostických a intervenčních/terapeutických výkonů pro hospitalizované i ambulantní pacienty. Kromě běžných vyšetření jako je CT hlavy, krku, hrudníku, břicha a malé pánve, páteře a končetin provádíme i specializovaná vyšetření jako je CT srdce, CT koronarografie, CT kolografií, CT virtuální bronchoskopie, dentální CT.
Oddělení úzce spolupracuje s pneumologickou a chirurgickou klinikou při sledování pacientů před a po transplantaci plic.
Z intervenčních výkonů provádíme kořenové obstřiky bederní a krční páteře (PRT), bioptické odběry vzorků pro histologické vyšetření, drenáže tekutinových kolekcí a pneumothoraxů, tumorózní ablace (např. RFA), chemické sympatektomie.
Příprava před vyšetřením:
4 hodiny před CT vyšetřením s podáním kontrastní látky nepít, nejíst, nekouřit.
Den před a po vyšetření pijte dostatečné množství tekutin.
Před CT kolografií je nutné podání přípravku k vyprázdnění tlustého střeva (viz CT kolografie).
Přístroje:
- Siemens Somatom Force
- Toshiba Aquilion One Next Generation
- Toshiba Aquilion Prime
CT kolonografie
Objednávání pacientů (CT evidence):
Tel.: 224 438 185
Příprava před vyšetřením:
Tři dny před vyšetřením jsou nutná dietní omezení k zamezení přísunu nestravitelných zbytků potravin do tlustého střeva.
- Od 3 dnů před vyšetřením – vynechte potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnné pečivo, zelenina a ovoce se slupkami nebo zrnky včetně hroznů, kiwi, jahod, rybízu, angreštu apod.)
- Den před vyšetřením – zůstaňte již bez jídla, do večera pouze bezezbytková strava s čirými tekutinami (voda, minerální nápoje, bujóny, vývary, čiré džusy, zmrzlina bez oříšků či jiných součástí).
- Léky bez omezení. (V případě cukrovky se poraďte o vhodné stravě k zamezení hypoglykémie s lékařem).
Den před vyšetřením je nutné zahájit označení zbytkové stolice kontrastní látkou (k její spolehlivé identifikaci, pokud zůstane částečně přítomna i po očištění).
Obdržel(a) jste 250 ml kontrastní látky Micropaque CT. Užijte ji následujícím způsobem.
- Ráno vypijte 100 ml Micropaque CT rozředěný ve sklenici vody.
- Okolo oběda vypijte 100 ml Micropaque CT rozředěný ve sklenici vody.
- Kolem 17. hodiny vypijte 50 ml Micropaque CT rozředěný ve sklenici vody.
Odpoledne až večer před vyšetřením je nutné očištění tlustého střeva (k eliminaci většiny stolice).
- Po vypití Micropaque CT okolo 17. hodiny začnete popíjet roztok Fortransu (celkem 4 litry do půlnoci) nebo Magnésiumsulfátu (250ml, s neomezenou konzumací jiných čirých tekutin).
- Od této doby se zdržujte poblíž toalety.
V den vyšetření zůstaňte na lačno (v případě cukrovky se poraďte s lékařem).
Průběh vyšetření:
- Po příchodu na pracoviště obdržíte poslední roztok kontrastní látky sloužící k označení zbytkové tekutiny přítomné ve střevě. Vlastní vyšetření proběhne cca 2 hodiny po jejím vypití.
- Zdravotní sestra Vás pozve do kabinky, abyste se připravili na vyšetření. Po vyzvání se v kabince svlečete do půli těla a odložíte kovové ozdoby z krku a hrudníku.
- Položíte se na záda na vyšetřovací stůl. Zavedeme vám kanylu do žíly na horní končetině.
- Bude Vám nitrožilně podána látka (Buscopan), která uvolňuje napětí tlustého střeva. Výjimečně může být podání této látky na základě jiných onemocnění zváženo.
- U některých pacientů může být během vyšetření podána kontrastní látka i nitrožilně. Dle indikace vyšetření.
- Na vyšetřovacím stole Vám radiologický asistent zavede do konečníku rourku, kterou se bude plnit tlusté střevo plynem. Při důkladném naplnění, které může být subjektivně pociťováno jako výraznější tlak, proběhne vlastní CT vyšetření na zádech a na břiše s podložením hrudníku. V některých případech může být vhodné zopakovat nebo doplnit ještě další polohu, pro přesnější výsledné hodnocení.
- Celou dobu vyšetření vás budeme sledovat přes sklo z vyšetřovací místnosti. V přístroji je zabudováno oboustranné komunikační zařízení, které Vám umožňuje kdykoliv na nás promluvit. Celý další postup vyšetření Vám budeme přes tento systém sdělovat – Vás prosíme o absolutní klid bez pohybů a na vyzvání zadržet dech na 10 sekund. Celé vyšetření trvá přibližně 15 minut.
- Při aplikaci kontrastní látky můžete cítit teplo, pocit pomočení (k pomočení nedochází, je to jen pocit), dále můžete cítit pocit kovové chuti v ústech. V případě bolesti v místě zavedené kanyly či jiných nepříjemných pocitech ve smyslu škrábání v krku, otoku tváře, horka v tváři, pocitu na zvracení, kýchání nás ihned slovně upozorněte.
- Ačkoliv CT přístroj je velmi prostorný a většina pacientů snáší vyšetření velmi dobře, pokud trpíte klaustrofobií, upozorněte nás na to předem, pokusíme se Vám dát dostatečný prostor k adaptaci. Můžete si sebou vzít masku na oči, kterou si můžete během vyšetření nechat na tváři.
Po vyšetření:
- Pokud Vám byl podán Buscopan, můžete mít přechodně neostré vidění či závrať, a v takovém případě do ústupu těchto příznaků nemůžete řídit auto. Je vhodnější na vyšetření dorazit veřejnou dopravou či se zajištěným odvozem.
Výsledky vyšetření nejsou k dispozici ihned po vyšetření, je nutný čas pro zhotovení obrazové dokumentace a morfologické a funkční vyhodnocení. Vaše výsledky odešleme konkrétnímu lékaři, který je podepsán na Vámi přinesené žádance (tzv. indikující lékař).
CT koronarografie
Objednávání pacientů (evidence CT):
Tel.: 224 438 185
CT koronarografie je vyšetření umožňující zobrazit stav srdečních tepen pomocí výpočetní tomografie (jedná se o RTG záření) s použitím jodové kontrastní látky.
Srdce je neustále se pohybující orgán, a k dosažení optimální kvality vyšetření potřebujeme eliminovat nežádoucí nepravidelnosti jeho pohybu. K zobrazení srdečních tepen je nutné snížit frekvenci srdce pod 60 úderů za minutu. V některých případech, po zvážení všech okolností, Vám proto může být do žíly aplikovat lék ke snížení srdeční frekvence (zpomalení srdce) ze skupiny Beta-blokátorů. K zvětšení průsvitu srdečních tepen Vám bude aplikován lék Nitroglycerin ve spreji – 2 střiky pod jazyk.
Příprava před vyšetřením:
Příprava den před vyšetřením:
- Vyhněte se konzumaci nápojů obsahujících kofein (káva, čaj, kola) a konzumaci čokolády
- Dbejte o pitný režim (neslazené, nesycené nápoje)
Příprava v den vyšetření:
- 4 hodiny před vyšetřením již nejezte, povolené je pití jen čisté neperlivé vody
- V den vyšetření se vyhněte intenzivnější sportovní aktivitě
Příprava pro ženy:
- V případě, že máte podezření, že byste mohla být těhotná, vyšetření nepodstupujte a termín zrušte
- V případě nepotvrzení těhotenství se přeobjednejte na jiný termín (nejlepší termín je v průběhu prvních 10 dní od předpokládaného začátku menstruace).
Příprava pro muže:
- V případě, že užíváte léky na erektilní dysfunkci (např. Viagra a podobné) – tyto léky neužívejte 24 hod. před a následující dva dny po vyšetření z důvodu možné nežádoucí kumulace účinků léku na srdce
Užívání dalších léků pro ženy i muže:
- V případě, že užíváte Metformin, požádejte Vašeho lékaře o vyšetření funkce ledvin a k CT vyšetření se dostavte s jeho výsledkem.
- Pokud trpíte alergií na jodovou kontrastní látku, tyreotoxikózou, těžkou aortální stenózou, selháním srdce či AV blokádou neprodleně o tom informujte personál na CT pracovišti.
Kde nás najdete:
- Na oddělení Kliniky zobrazovacích metod (modrá budova, uzel A, patro minus 1) se dostavte 30 minut před vyšetřením.
- Se žádankou od Vašeho lékaře se dostavte na evidenci KZM, kde budete zapsáni do informačního systému. Poté vyčkejte v čekárně přes hlavní chodbu – je označena CT3.
Od našeho personálu ještě před samotným vyšetřením dostanete k prostudování informovaný souhlas s vyšetřením a dotazník, které si prosím pečlivě přečtete a vyplňte. Na případné dotazy Vám odpoví vyšetření provádějící lékař.
Průběh vyšetření:
- Zdravotní sestra Vás pozve do kabinky, abyste se připravili na vyšetření. Po vyzvání se v kabince svlečete do půli těla a odložíte kovové ozdoby z krku a hrudníku.
- Položíte se na záda na vyšetřovací stůl. Zavedeme vám kanylu do žíly na horní končetině a připojíme Vám EKG svody na hrudník. Žilní přístup je nutný pro aplikaci kontrastní látky a taktéž pro případ nutnosti podání léku na zpomalení srdeční frekvence. Během celého vyšetření budeme sledovat Vaší srdeční činnost.
- Celou dobu vyšetření vás budeme sledovat přes sklo z vyšetřovací místnosti. V přístroji je zabudováno oboustranné komunikační zařízení, které Vám umožňuje kdykoliv na nás promluvit. Celý další postup vyšetření Vám budeme přes tento systém sdělovat – Vás prosíme o absolutní klid bez pohybů a na vyzvání zadržet dech na 10 sekund. Celé vyšetření trvá přibližně 15 minut.
- Při aplikaci kontrastní látky můžete cítit teplo, pocit pomočení (k pomočení nedochází, je to jen pocit), dále můžete cítit pocit kovové chuti v ústech. V případě bolesti v místě zavedené kanyly či jiných nepříjemných pocitech ve smyslu škrábání v krku, otoku tváře, horka v tváři, pocitu na zvracení, kýchání nás ihned slovně upozorněte.
- Ačkoliv CT přístroj je velmi prostorný a většina pacientů snáší vyšetření velmi dobře, pokud trpíte klaustrofobií, upozorněte nás na to předem, pokusíme se Vám dát dostatečný prostor k adaptaci. Můžete si sebou vzít masku na oči, kterou si můžete během vyšetření nechat na tváři.
Po vyšetření:
- Po ukončení vyšetření počkáte v čekárně 30 minut – v případě, že by se objevily neočekávané pozdní nežádoucí účinky léků či kontrastní látky. Budete-li v pořádku, odstraníme Vám zavedenou kanylu a vy můžete odejít z oddělení.
- Můžete jíst i řídit motorové vozidlo. Pokud Vám podáme léky, které by vedli ke snížení pozornosti, výslovně Vás na to upozorníme. Po vyšetření by ste měli pít dostatečné množství tekutiny.
Výsledky vyšetření nejsou k dispozici ihned po vyšetření, je nutný čas pro zhotovení obrazové dokumentace a morfologické a funkční vyhodnocení. Vaše výsledky odešleme konkrétnímu lékaři, který je podepsán na Vámi přinesené žádance (tzv. indikující lékař).
Magnetická rezonance pro dospělé
Požadavky na odesílání snímků do ePACS zasílejte na e-mail: epacs@fnmotol.cz
Objednávání pacientů (MR evidence):
Tel.: 224 438 110, 224 438 127
Fax: 234 438 127
Vedoucí lékař
MUDr. Lukáš Mikšík
E-mail: magnet@fnmotol.cz
Prováděná vyšetření:
Oddělení vyšetří za rok kolem 10 000 pacientů. Každý den je na každém přístroji vyšetřeno 13 -15 pacientů. Pacienti jsou plánováni na MR vyšetření i v rámci odpolední pohotovosti a během víkendu.
Celé spektrum diagnostických výkonů pro hospitalizované i ambulantní pacienty. Na přístroji Intera jsou převážně vyšetřování pacienti s neurologickými indikacemi. Přístroj umožňuje hodnocení T2 relaxometrie a traktografie. Na přístroji Avanto jsou prováděna převážně vyšetření srdce, muskuloskeletální a vyšetření břišních orgánů. Při vyšetření srdce je možné provést hodnocení srdečních funkcí (ejekční frakce). Jsou prováděny MR angiografie (mozkové tepny a žíly, krční tepny, hrudní a břišní aorta i vyšetření tepen končetin). Softwarové vybavení umožňuje vyšetření cév i bez podání kontrastní látky.
Na přístrojích jsou prováděna vyšetření v rámci vědecké spolupráce s klinickými pracovišti nemocnice – sledování pacientů s vestibulárním schwannomem (ve spolupráci s ORL), pacientů s různými typy demence, zvl. Alzheimerovou chorobou (s neurologickou klinikou), pacientů s roztroušenou sklerózou (s neurologickou klinikou), pacientek s karcinomem hrdla dělohy (s gynekologickou klinikou), s nádory ledvin a s nádory rekta.
Příprava před vyšetřením:
Vyšetření se provádí v magnetickém poli, je nebolestivé a nevyžaduje žádnou přípravu. Celkově vyšetření trvá v rozmezí 20 až 90 minut.
Před vyšetřením břicha je nutné provedení vyšetření nalačno – poslední jídlo a tekutinu je možné podat 6 hodin před vyšetřením.
Před MR enterografií je zapotřebí dodržet speciální dietu, se kterou vás seznámí váš indikující lékař.
Přístroje:
- Siemens Magnetom Vida 3T
- Siemens Magnetom Avanto Fit 1,5T
- Philips Ingenia 1,5T
Sonografie pro dospělé
Od 1. 1. 2025 je pracoviště akreditováno, v rámci screeningového programu výdutě břišní aorty, na ultrazvukové vyšetření u mužů ve věku od 65 do 67 let.
Zapojit se do programu můžete přes ošetřujícího praktického lékaře.
Na vyšetření se můžete objednat online ↓
Objednávání pacientů (UZ evidence):
Tel.: 224 438 129
Vedoucí lékař
MUDr. Matěj Štefánek
E-mail: matej.stefanek@fnmotol.cz
Prováděná vyšetření:
- UZ břicha a malé pánve
- UZ krku (štítná žláza, uzliny)
- UZ kloubů a měkkých tkání
- Dopplerovská vyšetření tepen a žil včetně portálního systému a renálních tepen
- CEUS (ultrazvukové vyšetření s podáním i.v. kontrastní látky)
- UZ elastografie
- fúzní UZ (s dostupnou CT či MR obrazovou dokumentací)
Ultrasonografie (ultrazvuk) je diagnostická zobrazovací technika založená na registraci mechanického vlnění odráženého od tkání. Je to metoda nebolestivá, dobře dostupná a bezpečná, bez radiační zátěže (oproti RTG a CT vyšetření). Není riziko poškození pacienta a umožňuje vyšetření většiny tělesných orgánů a tkání.
Příprava před vyšetřením:
UZ břicha – od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit
UZ břicha a malé pánve – od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit, pro hodnocení orgánů malé pánve je důležité, aby měl pacient naplněný močový měchýř (ráno nemočit či vypít 1 – 1,5 litrů tekutiny jednu až dvě hodiny před vyšetřením)
UZ krku, kloubů a měkkých tkání – není potřeba příprava
Dopplerovské vyšetření portálního systému a renálních tepen – od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit
UZ elastografie jater – od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit
Mamografie a sonografie prsou
Objednávání pacientů (evidence):
Tel.: 224 438 145
Vedoucí lékař
MUDr. Daniel Zoubek
E-mail: daniel.zoubek@fnmotol.cz
Na pracovišti se provádí diagnostické mamografie na přístroji Planmed Sofie a mamosonografie na přístroji Toshiba Nemio.
Výkony na mamografu:
- mamografie základní či doplňkové projekce
- duktografie
- stereotakticky navigované předoperační lokalizace lézí drátkem
- stereotakticky navigované core cut biopsie – klasické 14G jehlou či vakuové biopsie 10G jehlou
Výkony na ultrazvuku:
- základní vyšetření či doplňkové k mamografii
- UZ navigované předoperační lokalizace – drátky či radiofarmakem (ve spolupráci s Klinikou nukleární medicíny 2. LF UK a FN Motol)
- UZ navigované core cut biopsie a punkce cyst
Pacientky přicházejí především ze dvou mammo poraden a onkologické ambulace ve FNM, méně z ostatních pracovišť FNM a dále z extramurálních pracovišť. Objednací doby jsou t.č. na mammografii asi 1 – 2 týdny a na ultrazvuk k neakutnímu vyšetření 1 – 2 měsíce. Případy vyžadující časnější vyšetření se provádějí ihned, nejpozději do týdne.
Pediatrická sonografie
Vedoucí lékař
MUDr. Zuzana Holubová
tel.: 22443 5060
email: zuzana.holubova@fnmotol.cz
Oddělení pediatrické sonografie rozsahem vyšetřovací škály pokrývá diagnostické potřeby veškerých odborných klinických pracovišť FNM, doslova od hlavy až po paty – včetně speciálních vyšetření, jakými jsou například punkční biopsie pod UZ kontrolou, či vyšetření uropoetického traktu s podáním kontrastní látky.
V současnosti na našem pracovišti funguje několik specializovaných vyšetřovacích programů:
- Dopplerovský cévní program včetně diagnostiky cévních malformací
- Funkční vyšetření uropoetického traktu s podáním ultrazvukové kontrastní látky (CEVUS)
- Ultrazvuková elastografie – měření tuhosti orgánů
- Kloubní ultrazvuková diagnostika
Na našem oddělení používáme vysoce výkonné sonografické přístroje výrobců Toshiba a Canon, včetně dvou přístrojů řady Aplio i800. Veškeré naše přístroje jsou vybaveny možností barevného Dopplerovského mapování cév, výkonnými sondami dle objektu zkoumání včetně nejpoužívanější konvexní, mnoha typů lineárních i sektorové.
K nejčastějším vyšetřením patří diagnostika onemocnění centrální nervové soustavy cestou velké fontanely, komplexní problematika chorob krku, posouzení lymfatických uzlin, strukturální změny štítné žlázy, transjugulární cestou mapujeme oblast velkých cév, thymu a celkově horního mediastina, zajímavou a velmi přínosnou disciplínou je vyšetření hrudníku – posouzení patologické kolekce tekutiny při fluidothoraxu, detekce rozpadových dutin, ale také atelaktázy či infiltrativních změn plic. Jedinečné vyšetření, které provádíme na našem oddělení, je posouzení pohybu bránice po operačních výkonech, po brániční hernii nebo po operacích srdce, diagnostika parézy, měření šíře a kvality svaloviny bránice. Problematika intraabdominálních patologických změn, struktura a velikost orgánů, zánětlivé procesy, akutní stavy specifické pro pediatrii, ileózní stavy, invaginace, apendicitidy, samozřejmě také změny po úrazech, jsou rutinními úkony v běžné denní praxi.
Velkou část diagnostiky zaujímají onkologické případy specifické pro dětský věk: Nádory jater, ledvin a nadledvin, retroperitonea včetně gynekologických nádorových onemocnění. Důležitou a mnohdy ojedinělou metodou je sonografické vyšetření v problematice svalových a kloubních traumat, onemocnění šlach a ostatních měkkých částí pohybového aparátu, zde úzce spolupracujeme s Klinikou rehabilitace a tělovýchovného lékařství a s dětskou revmatologií.
Za rok 2023 jsme vyšetřili více než 15000 pacientů, jednalo se zejména o vyšetření břicha, krku, cévního systému či novorozenecká a kojenecká vyšetření mozku. Bylo provedeno rovněž 69 biopsií ledviny pod UZ kontrolou.
Pediatrická výpočetní tomografie
Vedoucí lékař
MUDr. Jana Svítilová
tel.: 224 438 174
e-mail: jana.svitilova@fnmotol.cz
Evidence (objednávání pacientů)
tel.: 224 435 072
Pracoviště dětské výpočetní tomografie (CT) provádí vyšetření pacientů dětského i dospělého věku včetně pacientů odeslaných z pracovišť mimo FN v Motole, spolupracujeme s řadou renomovaných zdravotnických institucí.
Na pracovišti byl v roce 2023 instalován nový CT přístroj – Canon Aquilion ONE PRISM Edition s technickými parametry umožňujícími provádět plné spektrum CT vyšetření včetně detailních vyšetření s nízkou dávkou záření, a to protokoly šetrnými k dětským pacientům. Prostory vyšetřovny jsou laděny v pozitivním duchu lesního prostředí, výzdoba je zacílena na dětské pacienty. Oddělení poskytuje diagnostickou péči pacientům již od novorozeneckého věku, samozřejmostí je vybavení pro vyšetření nejmenších pacientů v celkové anestezii.
Přístroj umožňuje provádět specializované CT srdce či cév, CT kolonografii, virtuální bronchoskopii včetně souvislého dynamického zobrazení dýchacích cest, stejně jako intervenční výkony pod CT kontrolou. Mezi nejčastější vyšetření patří CT mozku, zejména v diagnostice akutních stavů, CT hrudníku k posouzení onemocnění plic a mediastina, CT páteře či končetinového skeletu v diagnostice vrozených vad, deformit páteře či komplexních poranění končetin a v neposlední řadě jakožto součást dětského komplexního traumacentra vyšetřujeme pacienty s polytraumatem. Samozřejmostí jsou široké možnosti následného zpracování získaných obrazových dat, tvorba 3D vizualizací a modelů, k vyhodnocení je k dispozici software Vitrea a Syngo.via.
Vyšetření dětských pacientů provádějí erudovaní radiologičtí asistenti a vyhodnocují lékaři s praxí v oboru pediatrické radiologie. V rámci Kliniky zobrazovacích metod provedlo pracoviště dětského CT v roce 2023 celkově 2674 vyšetření.
Pediatrická konvenční radiologie
Vedoucí lékař
MUDr. Veronika Koukolská
tel.: 224 435 014
e-mail: veronika.koukolska@fnmotol.cz
Nově zrekonstruované oddělení pediatrické radiologie KZM 2. LF UK a FNM bylo slavnostně otevřeno dne 1. 11. 2011.
Provádíme plné spektrum dětských skiagrafických a skiaskopických vyšetření: Moderní přístroje umožňují vyšetřovat dětské pacienty všech věkových kategorií od nedonošených dětí s velmi nízkou porodní hmotností až po dospělý věk s minimální radiační zátěží, a to při zachování maximální diagnostické výtěžnosti všech zobrazovacích metod.
Oddělení pediatrické konvenční radiologie se opírá o dvojici RTG přístrojů Arcoma Precision i5, které byly uvedeny do provozu v roce 2023 a nový skiaskopický přístroj Siemens Artis Zee, který byl na našem oddělení instalován v roce 2021. RTG pracoviště na dětské poliklinice je vybaveno přístrojem Adora DRi.
Nedílnou součástí diagnostiky je vyšetření pojízdnými RTG přístroji na odděleních typu JIP či ARO, zároveň ve spolupráci s dalšími medicínskými obory zajišťujeme RTG asistenci při chirurgických výkonech na operačních sálech.
Všechna RTG vyšetření jsou prováděna podle stanovených standardních postupů, které jsou průběžně korigovány a doplňovány novými diagnostickými postupy. Naše pracoviště se přímo podílelo na vzniku národních radiologických standardů v oblasti pediatrické radiologie. Vzhledem k dlouholetým zkušenostem našeho týmu s problematikou zobrazovací diagnostiky dětského věku poskytujeme konzultace, k prohloubení znalostí v problematice pediatické radiologie nabízíme i odborné stáže pro radiologické asistenty i lékaře na našem oddělení.
V roce 2023 bylo na dětské části kliniky zobrazovacích metod provedeno souhrnně více než 52 000 skiagrafických a skiagrafických vyšetření. Na lůžkovém oddělení pediatrické radiologie bylo provedeno téměř 14 000 vyšetření, z toho 843 specializovaných vyšetření se zaměřením zejména na diagnostiku GIT (např. vyšetření jícnu, žaludku, irigografická vyšetření tlustého střeva), vyšetření uropoetického systému (MCUG, nefrostomogramy, pyelografie, uretrografie), fistulografie, artrografie apod., včetně intervenčních vyšetření: Zejména dilatace jícnu či dezinvaginace. Na dětské poliklinice jsou RTG vyšetření zaměřena především na pohybový aparát, páteř a nitrohrudní orgány.
Oddělení dětské magnetické rezonance
Vedoucí lékař
doc. MUDr. Martin Kynčl, Ph.D.
tel.: 224 43 5030
e-mail: martin.kyncl@fnmotol.cz
Evidence (objednávání pacientů)
tel.: 224 43 5031
Oddělení dětské magnetické rezonance je součástí dětské části Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FNM od roku 2011. Jsme vybaveni MR přístrojem Achieva 1.5T firmy Philips, na kterém byl v roce 2023 proveden technologický upgrade dStream, který využívá přímou digitalizaci dat. Součástí nejmodernějších technologií je i barevné ladění vyšetřovny (tzv. ambient lighting) a vybavení umožňující našim pacientům v průběhu vyšetření sledovat široký výběr videoprojekcí. Oddělení je kompletně technicky i personálně vybaveno pro vyšetřování a diagnostické zobrazování u nejmenších dětí, včetně vyšetření v celkové anestezii.
Diagnostické spektrum vyšetření u dětí zahrnuje kompletní onkologickou, neurologickou, vlastní pediatrickou a chirurgickou problematiku, oddělení je součástí několika vysoce specializovaných center. Specializovaný tým lékařů a radiologických asistentů provádí komplikovaná vyšetření rovněž u předčasně narozených dětí, a také v rámci prenatálního zobrazování. Část pediatrických vyšetření (zejména u pacientů v epileptochirurgickém programu) se provádí na 3T MR přístroji, který je umístěn na dospělé části kliniky. Provádíme rovněž spektroskopická, traktografická i funkční MR vyšetření u dětí.
Oddělení dětské magnetické rezonance poskytuje diagnostické služby v oblasti komplikovaných vyšetření dětského věku pro Prahu a Středočeský kraj. Působíme jako konzultační pracoviště v pediatrické MR radiologii, podílíme se na výzkumných projektech pediatrických klinik a výzkumných pracovišť Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Oddělení provádí nejméně 70 úzce specializovaných pediatrických MR vyšetření týdně, souhrnně bylo v roce 2023 vyšetřeno více než 4000 dětských pacientů.
Provozní doba
Ambulantní provoz
Po-Pá 7:00 – 15:00
Společenské aktivity
Jednou z hlavních aktivit kliniky je pregraduální výuka zobrazovacích metod studentů IV. ročníku 2. LF UK zakončená zkouškou, příprava studentů VI. ročníku 2. LF k radiodiagnostické části státní závěrečné zkoušky z pediatrie a výuka k prohlubování znalostí studentů 2. LF, kteří si zobrazovací metody vybrali jako volitelný předmět.
Lékaři KZM se podílí na postgraduální výchově v základním oboru Radiologie a zobrazovací metody, dále v nadstavbových oborech Neuroradiologie, Pediatrická radiologie a Intervenční radiologie.
Pedagogové kliniky také často přednášejí pro posluchače Univerzity 3. věku. Pracovníci KZM se aktivně účastní kongresů, publikují v zahraniční literatuře a organizují, či se podílí na organizaci českých a zahraničních kongresů.
Výsadní postavení v rámci České republiky má především pediatrická část kliniky, jejíž pracovníci metodicky vedou pediatrické radiology v celé ČR, v rámci postgraduálního vzdělávání zajišťují výuku pediatrické radiologie a mají velký podíl na celkové předatestační přípravě českých radiologů.
Ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost jsou na klinice pravidelně pořádány stáže našich i zahraničních odborníků, školících se v oblasti radiační ochrany.
Kontakt
Požadavky na odesílání snímků do ePACS zasílejte na e-mail: epacs@fnmotol.cz
Přednosta
Prof. MUDr. Ing. Lukáš Lambert Ph.D., MBA
Tel.: 224 438 100
Fax: 224 438 120
Zdravotnický zástupce přednosty pro dospělou část
MUDr. Vojtěch Suchánek
Tel.: 224 438 103
E-mail: vojtech.suchanek@fnmotol.cz
Zdravotnický zástupce přednosty pro dětskou část
MUDr. Irena Buksakowska, Ph.D.
Tel.: 224 438 100, 224 438 101
E-mail: irena.buksakowska@fnmotol.cz
Školský zástupce přednosty kliniky
MUDr. Vojtěch Suchánek
Tel.: 224 438 103
E-mail: vojtech.suchanek@fnmotol.cz
Zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum
doc. MUDr. Martin Kynčl, Ph.D.
Tel.: 224 435 025
E-mail: martin.kyncl@fnmotol.cz
Vedoucí radiologický asistent – dospělá část
Mgr. Tomáš Schilla
Tel.: 224 438 105
E-mail: tomas.schilla@fnmotol.cz
Vedoucí radiologický asistent – dětská část
Alice Jará
Tel.: 224 435 021
E-mail: alice.jara@fnmotol.cz
Sekretariát kliniky
Olga Skalická, DiS.
Tel.: 224 438 100, 224 438 101
Fax.: 224 438 120
Evidence
Dospělá část
Tel.: 224 438 133, 224 438 124
Fax: 224 438 125
Dětská část
Tel.: 224 435 012