prof. MUDr. Alan Stolz, Ph.D., MBA
Přednosta Kliniky
224 434 100, 224 434 101 alan.stolz@fnmotol.czDomů > Kliniky a ambulance > Část pro dospělé > Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol
Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol byla založena v roce 1943 akademikem Divišem. Od té doby se vyprofilovala v pracoviště, které poskytuje kvalitní péči pacientům v mnoha oblastech chirurgie. Chirurgická klinika je významnou součástí Komplexního onkologického centra a Traumacentra v Motole. Klinika je také výukovou základnou pro 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Dále je postgraduálním a akreditovaným pracovištěm pro základní i nadstavbové specializace v oboru chirurgie. Mezi prioritní programy kliniky patří:
Zástupce přednosty pro léčebně preventivní činnost
224 434 101, 224 434 103 filip.pazdirek@fnmotol.czZástupce přednosty pro pedagogickou činnost
224 434 157 petr.kocian@fnmotol.czMUDr. Martin Bakalář
MUDr. Markéta Bocková
MUDr. Zuzana Dávidová
MUDr. Ivan Dobrý
MUDr. Sabina Ďurčanová
MUDr. Lukáš Frajer,
MUDr. Antonín Haluza
MUDr. Kamil Hančín
prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc.
prim. MUDr. Zbyněk Jech
MUDr. Renata Kalajová
MUDr. Aneta Kotlářová
MUDr. Martin Kouda
MUDr. Vojtěch Král
MUDr. Martina Kučerová
MUDr. Lukáš Kunovský
MUDr. Petr Majtan
MUDr. Marcela Marková
MUDr. Soňa Měšťáková
MUDr. Alena Mušálková
MUDr. Jiří Paděra
MUDr. Patrik Palenčár
MUDr. Izabela Pšenčíková
MUDr. Zuzana Puškárová
MUDr. Jan Schwarz
MUDr. Svatopluk Smutný
MUDr. Vojtěch Šandera, MBA
MUDr. Jakub Vlasák
MUDr. Jan Votava
doc. MUDr. Martin Wald, Ph.D.
V rámci programu nabízíme pacientům kompletní spektrum koloproktologické péče v ambulantním a hospitalizačním provozu. Provádíme všechny výkony v oblasti chirurgie tenkého, tlustého střeva a konečníku pro benigní i maligní diagnózy. Na pracovišti jsou preferovány miniinvazivní typy operací a koncept ERAS umožňující rychlejší rekonvalescenci.
Spoluprací s ostatními pracovišti v rámci multioborového týmu (chirurg, gastroenterolog, gynekolog, urolog, onkolog, radiolog), jsme schopni nabídnout komplexní specializovanou péči v jednom centru.
Operace jsou prováděny konvenčním přístupem, laparoskopicky i roboticky.
Je možný i přístup transanální pomocí transanální endoskopické mikrochirurgie (TEM)
V pooperačním průběhu je zaveden koncept ERAS, umožňující rychlejší rekonvalescenci.
V ambulantním části provádíme terapii benigních onemocnění anorekta (anální fisury, píštěle, abscesy, hemoroidy). Operace hemeroidů je možná také mininvazivním přístupem H.A.L. (Hemorrhoidal Artery Ligation).
Na pracovišti jsou prováděny koloskopie včetně endoskopické polypektomie.
V rámci pracoviště funguje stomická poradna.
Výsledky koloproktologické sekce kliniky jsou pravidelně vnitřně auditovány.
Členové týmu se pravidelně aktivně zúčastní domácích i zahraničních kongresů, přispívají do domácích i zahraničních časopisů.
Multidisciplinární tým (chirurg, onkolog, gastroenterolog, rentgenolog): každé úterý – 14:30 hod. v knihovně kliniky, 1. patro uzel A-B
Specializovaná ambulance pro onemocnění tlustého střeva a konečníku
Kontaktní e-mail: filip.pazdirek@fnmotol.cz, petr.kocian@fnmotol.cz, michal.vjaclovsky@fnmotol.cz, marketa.bockova@fnmotol.cz, jiri.hoch@fnmotol.cz, zbynek.jech@fnmotol.cz
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, pondělí-pátek 7:00-9:00 hod.
Endokrinochirurgický tým kliniky poskytuje pacientům komplexní chirurgickou léčbu veškerých onemocnění štítné žlázy a příštitných tělísek. Specializovaná ambulance indikuje adekvátní operační výkon a v pooperačním období nabízí další péči a sledování pacientů.
Onkologická problematika je řešena v rámci onkoboardu, jehož se účastní vedení chirurgické kliniky, endokrinolog, onkolog, lékař kliniky zobrazovacích metod a lékař nukleární mediciny.
Členové týmu se pravidelně aktivně účastní domácích i zahraničních kongresů, přispívají do domácích i zahraničních časopisů. V oblasti vědecké činnosti spolupracujeme s Klinikou nukleární mediciny a endokrinologie FN Motol a Oddělením molekulární endokrinologie Endokrinologického ústavu Praha.
Speciální endokrinochirurgická ambulance
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126
Kontaktní e-mail: petr.bavor@fnmotol.cz
Program hepato–pankreato-biliární (HPB) chirurgie – chirurgie jater, slinivky břišní a žlučových cest.
V rámci programu HPB chirurgie nabízíme pacientům komplexní péči jak u benigních (nezhoubných) tak u maligních (zhoubných) onemocnění horní části trávicího traktu.
Díky multioborové spolupráci s návazností na další chirurgické i nechirurgické obory (gastroenterologie, onkologie, hematologie, urologie, radiologie a další) jsme schopni pacientům zajistit optimální diagnostiku a léčbu „šitou na míru“.
Spektrum výkonů prováděných v rámci HPB chirurgie zahrnuje vedle běžné operativy například i rekonstrukce žlučových cest po komplikovaných cholecystektomiích, resekce jaterních metastáz v rámci multimodální léčby nebo mezioborové multiviscerální resekce u rozsáhlých postižení dutiny břišní.
U nádorových onemocnění je diagnosticko-terapeutický protokol zajišťován vždy cestou multidisciplinárního týmu (chirurg, radiolog, internista, onkolog) – onkoboardu – chirurgické kliniky.
Úzká spolupráce s Endoskopickým centrem Interní kliniky FNM umožňuje optimální postup i načasování operačního výkonu při postižení slinivky břišní nebo žlučových cest.
Ambulance pro hepato–pankreato-biliární chirurgii – 1. patro, uzel A
Pátek 9 – 14 hodin MUDr. Tomáš Krejčí, MUDr. Jan Votava
Kontaktní telefon k objednání: 224 434 126, e-mail: tomas.krejci@fnmotol.cz
Multidisciplinární tým chirurgické kliniky – Onkoboard – 1. poschodí, uzel A – knihovna kliniky
Úterý 14:30 hodin.
Na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol, v rámci programu nabízíme pacientům kompletní spektrum mamologické péče v ambulantním a hospitalizačním provozu. Provádíme všechny výkony v oblasti chirurgie prsu pro benigní i maligní diagnózy, včetně onkoplastických chirurgických výkonů, které umožnují co nejlepší pooperační estetický výsledek.
Spolupracujeme se zkušeným týmem plastických chirurgů, kteří jsou členové chirurgické kliniky. Ve vybraných indikacích, jsme schopni nabídnout pacientkám po radikálních operaci prsů i okamžitou rekonstrukci.
Spoluprací s ostatními pracovišti v rámci multioborového týmu (chirurg, plastický chirurg, onkolog, radiolog, genetik), jsme schopni nabídnout komplexní specializovanou péči v jednom centru.
U indikovaných pacientů (žen i mužů), ve spolupráci s oddělením genetiky, zajištujeme genetické testování u genových vad (BRCA1, BRCA2 a dalších).
S cílem minimalizace rozsahu výkonu, ale i onkologické radikalitě excize, standardně provádíme pod ultrazvukovou kontrolou předoperačně značení všech nehmatných maligních lézí na prsu lokalizačním drátkem a během operace ověřujeme přítomnost tumoru v odstraněné tkáni, rentgenologicky.
Předoperační značení sentinelové (strážné) uzliny v podpaží před jejím odstraněním při operaci malignit na prsu, z důvodu minimalizace intervence na lymfatických uzlinách a tím i snížení rizika lymfedému (otoku) horní končetiny pooperačně, je již delší dobou na naší klinice samozřejmostí.
U pacientek předem indikovaných k exenteraci (odstranění) všech lymfatických uzlin z podpaží, opěr za účelem minimalizace rizika lymfedému horní končetiny, nově jako jediné pracoviště v České republice, nabízíme možnost založení lymfovenózní anastomózy (spojení přerušené lymfatické cévy s žilním systémem).
Pokud si pacientka přeje po odstranění prsu rekonstrukci v druhé době, provádíme kůži šetřící mastektomie (odstranění prsů) za účelem zachování co nevětšího kožního krytu.
Délka pooperačního pobytu, se pohybuje v závislosti i na rozsahu výkonu od dvou do pěti dnů. Pacientky po odstranění prsů, odcházejí vždy vybaveny prsními protézami. Na přání poskytujeme během operace možnost pobytu v nadstandardně vybavených jednolůžkových pokojích i nadstandartní stravu.
V ambulantním části provádíme poradenství, pooperační péči a převazy, sledování rizikových pacientek, výkony v lokální anestezii.
Výsledky mamologické sekce kliniky jsou pravidelně vnitřně auditovány.
Členové týmu se pravidelně aktivně zúčastní domácích i zahraničních kongresů, přispívají do domácích i zahraničních časopisů.
Multidisciplinární tým (chirurg, onkolog, rentgenolog): každé úterý – 14:30 hod. v knihovně kliniky, 1. patro uzel A-B
Speciální mamologická ambulance pro onemocnění prsů:
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, pondělí-pátek 7:00-9:00 hod.
Kontaktní e-mail: jannis.tornikidis@fnmotol.cz, sona.mestakova@fnmotol.cz, renata.kalajova@fnmotol.cz
V rámci Chirurgické kliniky2. LF UK a FN Motol nabízíme komplexní řešení kýlní problematiky. Provádíme celé spektrum výkonů otevřených a laparoskopických. Ve spolupráci s týmem plastické chirurgie jsme schopni ošetřit pacienty s rozsáhlými ventrálními kýlami i pacienty s komplexními defekty břišní stěny např. po předchozích „břišních katastrofách“. Dále ošetřujeme pacienty s kýlami v oblasti bránice. Ke každému pacientovi je přistupováno individuálně. V indikační poradně rozhodujeme o doplnění specializovaných vyšetření v závislosti na plánovaném rozsahu výkonu (CT, spirometrie, ECHO). Spolupracujeme s Klinikou rehabilitace a tak pacientům můžeme doporučit a zajistit odbornou pomoc při pohybových aktivitách s cílem redukce hmotnosti a zvýšení kondice před vlastní operací, stejně jako při nácviku rehabilitačních technik v rámci rekonvalescence. Zázemí fakultní nemocnice včetně JIP a ARK dovoluje operovat i starší nemocné s četnými komorbiditami. V rámci pracoviště funguje stomická poradna, jejíž erudovaný personál zajistí pomůcky, ošetření a edukaci pacientů při léčbě parastomické kýly.
Operace jsou prováděny konvenčním přístupem i laparoskopicky.
V laparoskopickém řešení tříselné kýly jsou uplatňovány postupy TAPP a TEP.
Parastomické kýly operujeme taktéž laparoskopicky i otevřeně.
U ventrálních kýl je využíváno plastik s pomocí implantátů, u rozsáhlých kýl a eventrací metody separace komponent a dalších technik plastické chirurgie. V případě závažných infekčních komplikací je k dispozici podtlaková terapie V.A.C.
Při operacích bráničních kýl je preferován miniinvazivní postup.
Výsledky herniologické sekce kliniky jsou sledovány, postupy pravidelně revidovány a upravovány na základě výsledků vnitřních auditů i doporučení odborných společností.
Členové týmu se dále aktivně vzdělávají a účastní odborných akcí. Výsledky a zajímavé kazuistiky prezentují v rámci seminářů i v písemnictví.
Specializovaná ambulance pro operace kýl:
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182. pondělí-pátek 7:00 – 9:00
Kontaktní e-mail: marketa.bockova@fnmotol.cz
Program je zajištěn jak v rámci ambulantní, tak lůžkové péče.
Pracoviště poskytuje konziliární službu v rámci České republiky a Slovenska.
Diagnostika a diferenciální diagnostika:
Chirurgická léčba:
Multioborová spolupráce:
Specializovaná ambulance pro chirurgickou léčbu lymfedému:
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, pondělí-pátek 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: martin.wald@fnmotol.cz, jakub.vlasak@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A
Křečové žíly (varixy) jsou nejčastějším projevem chronického onemocnění žil. V Evropě postihují až 40% žen a 20% mužů. Vedle genetických faktorů ovlivňují rozvoj křečových žil především těhotenství, obezita, dlouhé stání či sezení, nízká pohybová aktivita, hormonální terapie atd. Neléčené varixy představují estetický problém, ale mohou také vést k rozvoji zdravotních komplikací, především otoků, bolestí, ekzémů a bércového vředu.
Při vstupní prohlídce Vás lékař prohlédne a zhodnotí ultrazvukové a pletisimografické vyšetření, která určí místo a rozsah poruchy žilního systému. Dle výsledků lékař doporučí terapeutický plán, který začíná většinou chirurgickým výkonem.
Výkon je plně hrazen ze zdravotního pojištění.
Specializovaní poradna pro onemocnění varixů dolních končetin
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, pondělí až pátek 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: jakub.vlasak@fnmotol.cz
Umístění 1. patro uzel A-B
Plastická chirurgie ve FN Motol je pracovištěm, které nabízí široké spektrum výkonů v plastické, rekonstrukční chirurgii, zejména se zaměřujeme na rekonstrukční výkony u pacientek po operacích pro nádor prsu, elektivní operace chirurgie ruky, operace nádorů měkkých tkání, kožních nádorů a plasticko-chirurgickou léčbu transexualismu. Dále nabízíme operační výkony z kosmetické indikace.
Naši lékaři konziliární formou spolupracují s dalšími klinikami FN Motol (III. chirurgická klinika, ORL klinika, stomatologická klinika, spinální jednotka, ortopedická a traumatologická klinika, neurochirurgická klinika, klinika cévní chirurgie a kardiochirurgie a další) a umožňuje tak jednotlivým pracovištím nabídnout komplexní specializovanou péči v jednom centru.
Dále spolupracujeme s dětskou částí FN Motol. Operace dětských pacientů jsou našimi lékaři prováděny v dětské části nemocnice a dětští pacienti jsou zde i hospitalizováni.
Ambulance plastické chirurgie se nachází v budově pro dospělé, uzel A, 1. patro.
Ambulance je součástí ambulantního traktu odborných poraden Chirurgické kliniky FN Motol.
Před každou návštěvou ambulance je nutné se nejdříve hlásit v kartotéce – ta se nachází na stejné chodbě jako ambulance.
Aktuální provoz ambulance se může lišit, pro informace, prosíme, využijte telefonický kontakt: 224 434 174 nebo e-mail: chirurgie.plastika@fnmotol.cz
Pondělí | 9:00 – 15:00 | MUDr. Klára Schwarzmannová |
Středa | 13:00 – 15:00 | MUDr. Jiří Paděra |
Pátek | 9:00 – 14:00 | MUDr. Vojtěch Šandera, MBA |
MUDr. Izabela Di Santo |
vedoucí lékařka, odborná lékařka, atestace z plastické chirurgie
klara.schwarzmannova@fnmotol.czFN Motol, budova pro dospělé, uzel A 1. patro – z hlavního vestibulu ( u CafeMotol) odbočte vlevo a po schodišti nebo výtahem do 1. patra
Sestra: Bc. Jarmila Rabová
Oddělení plastické chirurgie – l. stanice Chirurgické kliniky, uzel C, – 1. ( minus 1) patro
telefonní kontakt: 224 434131
Staniční sestra: Bc. Blanka Chládková
Oddělení disponuje dvoulůžkovými a jednolůžkovými pokoji.
Cena: 1200,- Kč/den
Zákroky plastické chirurgie jsou prováděny v celkové anestezii i lokální anestezii za hospitalizace nebo ambulantně.
Plastická chirurgie FN Motol využívá pro hospitalizaci pacientů lůžka I. stanice Chirurgické kliniky, v indikovaných případech je k dispozici i pooperační monitorace na JIP oddělení Chirurgické kliniky.
Dlouhodobá péče (převazy, dispenzarizace) je vedena cestou ambulance plastické chirurgie.
Výsledky sekce plastické chirurgie jsou pravidelně vnitřně auditovány.
Členové týmu se pravidelně aktivně zúčastní domácích i zahraničních kongresů, přispívají do domácích i zahraničních časopisů.
V den přijetí se dostavte na příjmovou – všeobecnou ambulanci Chirurgické kliniky – uzel A 1. patro
Prosíme o včasný nástup mezi 9:00 a 10:00 hod.
Operační zákrok bude zpravidla proveden až následující den, můžete se proto ráno nasnídat, v případě výkonu v lokální anestezii je výkon prováděn nejčastěji v den příjmu, k výkonům v lokální anestezii není nutné být na lačno, proto i tehdy se můžete ráno nasnídat.
Pokud nebudete moci k plánované hospitalizaci nastoupit (ze zdravotních či jiných osobních důvodů), prosíme kontaktujte nás na:
Děkujeme.
Zkrácení pobytu v nemocnici je v dnešní době velmi aktuální. Jak pro lékaře, tak pro samotné pacienty. Moderní medicína jde stále dopředu, dochází k pokroku operační techniky a operačních postupů a dále se zlepšuje pooperační péče. To vše umožňuje pacientům co nejrychlejší návrat domů a následně do běžného života. Tyto trendy se odráží v rozvoji jednodenní chirurgie. Je to program – koncept, který se snaží maximálně zkrátit dobu pobytu v nemocnici a to na nezbytně nutnou dobu po operaci. Pacient je propuštěn co nejdříve domů, tj. den po provedené operaci. Další rekonvalescenci stráví pacient v domácím ošetřování.
Koncept jednodenní chirurgie je známý již sto let, ale jeho další rozvoj byl v různých krajinách světa rozdílný. V České republice k rozvoji jednodenní chirurgie došlo až během posledních desetiletí. Jak na základě nároků a potřeb pacientů, tak na základě tlaku plátce zdravotní péče s cílem optimalizovat finanční prostředky ve zdravotnictví.
Rozvoj tohoto programu klade nároky na správnou indikaci pacienta k operaci. Jak po stránce chirurgické, pak po stránce interní. Operační výkon musí být k jednodenní chirurgii vhodný. Samotná operace by neměla trvat déle než 2 hodiny a měla by proběhnout bez komplikací s reálným předpokladem propuštění pacienta následující den. Pacient musí být po interní stránce v dobrém stavu, bez závažných komorbidit, které by zvyšovaly riziko prodloužení pobytu v nemocnici po operaci. Zde je důležitá spolupráce s praktickým lékařem, který provede dle připraveného formuláře požadované předoperační vyšetření včetně laboratorních a zobrazovacích vyšetření a případně pacienta do programu jednodenní chirurgie doporučí. V neposlední řadě je pro úspěšné zvládnutí jednodenní chirurgie důležitá spolupráce pacienta a jeho okolí. Jednak v přípravě na samotnou operaci, kdy je nutné dodržovat určitá režimová opatření, tak ve spolupráci v pooperačním období. Zde je velmi důležité sociální zázemí pacientů a pomoc rodiny v čase bezprostředně po propuštění do domácího ošetřování. Je vhodné, aby na pacienta v bezprostředním čase po propuštění z nemocnice dohlížel další člen rodiny, kdyby pacient nebyl schopen některé úkony řešit vlastními silami. Hlavní myšlenkou však je, aby pacient po propuštění z nemocnice byl schopen provádět základní potřeby sám.
Pacient musí pro zařazení do programu jednodenní chirurgie splňovat tři podmínky. Jednak chirurgickou indikaci k operaci, dále dobrý celkový zdravotní stav a dobré sociální zázemí.
Operace, které můžeme nabídnout jednodenní chirurgii na naší klinice, jsou laparoskopické operace tříselné nebo stehenní kýly, operace žlučníku nebo slepého střeva, otevřené operace tříselné a pupeční kýly. V oblasti plastické chirurgie v rámci jednodenní chirurgie operujeme odstranění nezhoubných tumorů prsa, operace větších nezhoubných tumorů podkoží nebo rhinoplastiky. V oblasti proktochirurgie v rámci programu operujeme anální trhliny nebo píštěle, hemeroidy. Všechny konzultace a operace jsou hrazeny z všeobecného zdravotního pojištění.
Jak to prakticky probíhá. Pacient přichází na Chirurgickou kliniku uzel A, 1. patro k objednání k operaci v rámci jednodenní chirurgie na základě doporučení praktického lékaře nebo na základě klinického nálezu po předchozí telefonické domluvě na lince 224 434 126. Proběhne klinické vyšetření pacienta chirurgem, případně doplnění paraklinických vyšetření a stanovení indikace k operaci. Pacient bude doporučen k praktickému lékaři k provedení předoperačního vyšetření. V případě splnění všech kritérií pacient přichází na naši kliniku k příjmu až v den operace ráno, kdy se dostaví nalačno na příjmovou ambulanci. Po provedení administrativního příjmu bude převezen na oddělení, kam se po provedené operaci vrátí. Následující den ráno, po proběhlé vizitě bude propuštěn do domácího ošetření. V případě potřeby bude doba hospitalizace prodloužena dle klinického stavu. Po propuštění z nemocnice do domácího ošetřování nás může pacient kdykoli kontaktovat v případě potřeby nebo nejasností. K odstranění stehů a kontrole histologie se pak pacient dostaví na ambulanci mezi 7. – 10. pooperačním dnem.
Jednodenní chirurgie je výsledkem promyšlené práce zdravotnického personálu, pečlivé chirurgické a interní přípravy pacienta k operaci, precizně provedeného operačního výkonu a logisticky vhodně uspořádané pooperační péče.
text: prof. MUDr. Alan Stolz, Ph.D., MBA
Vedení kliniky a sekretariát |
|
Lůžková část
|
Ambulantní část
|
Operační sály
|
Endoskopie
|
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A
Pondělí – čtvrtek: 8:00 – 15:00 hod. Pátek: 8:00 – 14:30 hod.
Kontaktní telefon: 224 434 126, 7:00 – 15:00 hod.
objednávací doba: 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: ambulance.chirurgie@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 174, pondělí 9:00 – 11:00 hod.
Kontaktní e-mail: chirurgie.plastika@fnmotol.cz,
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Středa 9:00 – 14:00 hod. MUDr. Petr Bavor, MUDr. Alena Nguyenová
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: petr.bavor@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A
Úterý 9:00 -14:00 hod. MUDr. Jannis Tornikidis, MUDr. Patrik Palenčár, MUDr. Soňa Měšťáková
Pátek 9:00 -14:00 hod. MUDr. Renata Kalajová
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: jannis.tornikidis@fnmotol.cz, patrik.palencar@fnmotol.cz, sona.mestakova@fnmotol.cz, renata.kalajova@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A
Pátek 9:00 – 13:00 hod. MUDr. Tomáš Krejčí, MUDr. Jan Votava
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: tomas.krejci@fnmotol.cz, jan.votava@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Pondělí 9:00 – 14:00 hod. prim. MUDr. Zbyněk Jech, MUDr. Markéta Bocková
Středa 9:00 – 14:00 hod. prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., MUDr. Michal Vjaclovský
Čtvrtek 9:00 – 14:00 hod. prim. MUDr. Filip Pazdírek, Ph.D.
Čtvrtek 13:00 – 15:00 hod. MUDr. Petr Kocián, Ph.D.
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: filip.pazdirek@fnmotol.cz, petr.kocian@fnmotol.cz, michal.vjaclovsky@fnmotol.cz, marketa.bockova@fnmotol.cz, jiri.hoch@fnmotol.cz, zbynek.jech@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Čtvrtek 14:00 – 15:00 hod. MUDr. Jakub Vlasák
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: jakub.vlasak@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Úterý 9:00 – 14:00 hod. doc. MUDr. Martin Wald, Ph.D.
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: martin.wald@fnmotol.cz, jakub.vlasak@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Pondělí 13:00 – 14:00 hod. MUDr. Markéta Bocková
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 126, 7:00 – 9:00 hod.
Kontaktní e-mail: marketa.bockova@fnmotol.cz
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Čtvrtek 9:00 – 14:00 hod. Mgr. Kateřina Drlíková
Kontaktní telefon pro objednání: 601 344 399, čtvrtek 9:00 – 14:00 hod.
Umístění ambulance: 1. patro, uzel A-B
Středa 9:00 – 14:00 hod. MUDr. Martin Kouda
Čtvrtek 9:00 – 14:00 hod. MUDr. Jan Schwarz, MUDr. Petr Majtan
Pátek 9:00 – 14:00 hod. MUDr. Jan Schwarz
Kontaktní telefon pro objednání: 224 434 182, 7:00 – 9:00 hod.
Závisle na odborném zaměření kliniky vydali její pracovníci 2 monografie zaměřené na chirurgickou problematiku onemocnění štítné žlázy, monografii akutních stavů tlustého střeva, monografii o léčbě akutní pankreatitidy, monografii o chirurgické léčbě karcinomu žaludku a další o významu metody sentinelové uzliny v operačních oborech. Pro studující připravili učebnici Traumatologie dospělých a Speciální chirurgii, která v nejnovějším vydání zahrnuje i neurochirurgii a kardiovaskulární chirurgii.
Výzkumně se v rámci FN Motol lékaři kliniky zabývali problematikou lymfadenektomie při karcinomu žaludku a rozšíření možností léčby při karcinomu pankreatu. V součinnosti s motolskými i mimomotolskými pracovišti se podílí na řešení některých problémů v léčbě kolorektálního karcinomu (mikrometastázy), karcinomu rekta (chemo – a radiosenzitivita), karcinomu mammy (genetická dispozice sporadického karcinomu). S grantovou podporou IGA byla na klinice vypracována metodika implantací umělého svěrače ánu pacientům s kongenitálními malformacemi. Byla zavedena a rozpracována chirurgická léčba lymfedému po mastektomii, vypracována a do praxe zavedena metodika chirurgické léčby končetinového lymfedému. Na implanrace umělého svěrače i řešení lymfedému získala Chirurgická klinika souhlas MZ ČR. Ve spolupráci s Institutem biostatistických analýz MU Brno a s podporou evropského grantu OPPA Praha byl vytvořen vzdělávací portál Dg C20/karcinom rekta. Ve spolupráci s týmem AV ČR a Ústavem biofyziky UK 2. LF se lékaři kliniky zabývají také novými aplikacemi pro využití nanotechnologií v každodenní chirurgické praxi. Dlouhodobě se pracovníci kliniky věnují různým aspektům léčby kolorektálního karcinomu, nejnověji zdokonalení chirurgické léčby nádorů tračníku a rekta (vedení multicentrického projektu s podporou IGA), identifikace dalších prognostických faktorů a optimalizace léčebné odpovědi na onkoterapii, a zdokonalení pooperační péče pro stomiky.
Interní grantová agentura MZ ČR: NS9906-4
Název projektu: Liposukce u chronického lymfedému horní končetiny
Hlavní řešitel: Martin Wald
Doba řešení: 2008-2011
Institucionální podpora MZ ČR: 6034
Název projektu: Talek aplikovaný do podkoží jako prevence seromu v ranách po široké subkutánní disekci
Hlavní řešitel: Barbora East
Doba řešení: 2012-2013
Grantová agentura ČR: P304/12/1358
Název projektu: Inteligentní nanovlákenné sítě pro chirurgickou reparaci incizionálních hernií
Hlavní řešitel: Evžen Amler
Doba řešení: 2012-2015
Institucionální podpora MZ ČR: NT13726
Název projektu: Parametrické sledování kvality TME jako nástroj k omezení lokálních recidiv po operacích pro karcinom rekta
Hlavní řešitel: Jiří Hoch
Doba řešení: 2012-2015
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR: 16-29680A
Název projektu: Funkcionalizovaná nanovlákna pro vnější krytí kolorektálních anastomóz
Hlavní řešitel: Jiří Hoch
Doba řešení: 2016-2019
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR: 17-32285A
Název projektu: Funkcionalizovaná nanovlákna v prevenci vzniku kýly v jizvě
Hlavní řešitel: Barbora East
Doba řešení: 2017-2020
Erasmus+ (vzdělávací program Evropské unie): 2020-1-ES01-KA203-082681
Název projektu: European perioperative medical networking
Hlavní řešitel: Petr Kocián
Doba řešení: 2020-2022
https://eupemen.eu
Název projektu: ESCP Pan-European snapshot audit of Right Hemicolectomy / Ileocaecal resection
Popis: Multicentrická studie Evropské koloproktologické společnosti ESCP hodnotící komplikace střevních anastomóz po operacích v pravé polovině tlustého střeva.
Doba řešení: 2015
Název projektu: ESCP Pan-European snapshot audit of Closure of Intestinal Stoma
Popis: Multicentrická studie Evropské koloproktologické společnosti ESCP hodnotící faktory ovlivňující morbiditu a mortalitu pacientů po reverzních operacích na tenkém a tlustém střevě.
Doba řešení: 2016
Název projektu: ESCP Pan-European snapshot audit of Left Colon, Sigmoid and Rectal Resections
Popis: Multicentrická studie Evropské koloproktologické společnosti ESCP hodnotící komplikace střevních anastomóz u levostranných resekčních výkonů, význam kompletní excize mezorekta při karcinomu rekta, způsob přípravy střeva k operaci a výsledky kolorektálních operací za definovaných podmínek.
Doba řešení: 2017
Název projektu: INCIP registration study on Colorectal Cancer in Pregnancy (ClinicalTrial.gov, NCT00330447)
Popis: Multicentrická studie hodnotící výsledky léčby kolorektálního karcinomu diagnostikovaného v těhotenství.
Doba řešení: 2017
Název projektu: Postoperative Outcomes After Colorectal Surgery in Europe (EuroPOWER Study, ClinicalTrial.gov, NCT03814681)
Popis: Multicentrická studie hodnotící efekt použití ERAS protokolu na výsledky chirurgické léčby pacientů indikovaných k plánované operaci na tlustém střevě a konečníku.
Doba řešení: 2019
Název projektu: ESCP Safe-anastomosis Program in Colorectal Surgery (EAGLE Study)
Popis: Multicentrická studie zaměřená na snížení výskytu komplikací střevních anastomóz po pravostranných resekčních výkonech.
Doba řešení: 2019-2020
První cena České internistické společnosti ČLK JEP za knižní publikaci za rok 2019
Lukáš K, Hoch J, Nevoral J. a kol. Bolest břicha, Mladá fronta, Praha, 2019, ISBN 978-80-204-5249-8.
Maydlova cena České chirurgické společnosti ČLS JEP za nejlepší knižní publikaci za rok 2019
Richard Škába a kol. Dětská proktologie pro praxi. Mladá fronta, Praha, 2019, ISBN 978-80-204-5514-7.
Hájkova cena České chirurgické společnosti ČLK JEP za nejlepší kazuistiku za rok 2018
Škába R, Hoch J, Jech Z, Kynčl M, Campr V. Hirschsprungova choroba v dospělém věku – dvě kazuistiky a přehled literatury. Rozhl Chir. 2018;97(3):133-138. ISSN 0035-9351.
První cena IPVZ za nejlepší vědeckou publikaci za rok 2016 v kategorii Knižní publikace
Hoch J, Antoš F a kol. Koloproktologie, vybrané kapitoly. Mladá fronta, Praha, 2016. ISBN: 978-80-204-4179-9.
Petřivalského cena
Prof. Jiří Hoch, CSc., FCMA obdržel v roce 2015 Petřivalského cenu Za rozvoj chirurgie
Cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku 2014 ve vědách lékařsko-farmaceutických
Krška Z, Hoskovcovec D, Petruželka L a kol. Chirurgická onkologie. Grada Publishing a.s., Praha, 2014, ISBN 978-80-247-4284-7.
Maydlova medaile České chirurgické společnosti ČLS JEP
Prof. Jiří Hoch, CSc., FCMA obdržel v roce 2012 Maydlovu medaili
Altomare DF, Guanti G, Hoch J, Vician M, Krivokapic Z, Bergamaschi R. Noncolonic cancer stem cells in bone marrow of colorectal cancer patients. Colorectal Dis. 2010;12(3):206-12. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/j.1463-1318.2009.01776.x
IF 2,722 (2010)
Majtan P. Prudká infekce kosti a měkkých tkání horní končetiny – kazuistika. Rozhl Chir. 2010;89(9):570-572. ISSN 0035-9351.
Šimša J a kol. Sentinelová uzlina. Lymfadenektomie u solidních nádorů. Maxdorf, Praha, 2010. ISBN 978-80-7345-213-1.
Vasovčák P, Pavlíková K, Sedláček Z, Kouda M, Hoch J, Křepelová A. Molecular genetic analysis of 103 sporadic colorectal tumors in Czech Patients. PLoS One. 2011;6(8)e242214. eISSN 1932-6203. DOI: 10.1371/journal.pone.0024114
IF 4,661 (2011)
Karas JR, Uranues S, Altomare DF, Sokmen S, Krivokapic Z, Hoch J, Bartha I, Bergamaschi R, Rectal Prolapse Recurrence Study Group. No rectopexy versus rectopexy following rectal mobilization for full-thickness rectal prolapse: a randomized controlled trial. Dis Colon Rectum. 2011;54(1):29-34. ISSN 0012-3706. DOI: 10.1007/DCR.0b013e3181fb3de3
IF 3,975 (2011)
Kocián P, Šedivcová M, Drgáč J, Černá K, Hoch J, Kodet R, Bartůňková J, Špíšek R, Fialová A. Tumor-infiltrating lymphocytes and dendritic cells in human colorectal cancer: their relationship to KRAS mutational status and disease recurrence. Hum Immunol. 2011;72(11):1022-8. ISSN 0198-8859. DOI: 10.1016/j.humimm.2011.07.312
IF 2,8 (2011)
Infantino A, Altomare DF, Bottini C, Bonanno M, Mancini S and the THD group of the SICCR (Italian Society of Colorectal Surgery) (Yalti T, Giamundo P, Hoch J, Gaddal AE, Pagano C). Prospective randomized multicentre study comparing stapler haemorrhoidopexy with Doppler-guided transanal haemorrhoid dearterrializarion for third-degree haemorrhoids. Colorectal Dis. 2011;14(2):205-13. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/j.1463-1318.2011.02628.x
IF 2,588 (2011)
Šimša J, Hoch J, East B, Leffler J, Ryska M, Bělina F, Doležal R, Gatěk J, Varga J. Lymph node micrometastases in gastric cancer: final result of the Czech multicentre study. Eur Sur. 2012;44(6):388-93. ISSN 1682-8631.
IF 0,2 (2012)
Seemanová E, Hoch, J, Seeman P. Heterozygotie slovanské mutace 657del5 NBN genu u pacientů s kolorektálním karcinomem. Čas. Lékařů čes. 2011;150 (2):97-99. ISSN 0008-7335.
Hoch J. Umělý svěrač anu. Sestra. 2011;03:46-48. ISSN 1210-0404.
Šimša J, Hoch J, Leffler J, Umlaufová D, Schwarz J, Bělina F, Ryska M, Doležel R, Gatěk J, Varga J. Minimální uzlinové postižení u karcinomu žaludku – pilotní výsledky multicentrické studie. Rozhl Chir. 2011;90(6):333-338. ISSN 0035-9351.
Hoch J, Leffler J a kol. Speciální chirurgie. Maxdorf, Praha, 2011. ISBN 978-80-7345-253-7.
Hoch J. Chirurgická léčba kolorektálního karcinomu. Rozhl Chir. 2012;91(1):48-52. ISSN 0035-9351.
Leffler J, Krejčí T, East B. Porucha evakuace žaludku po parciální duodenopankreatektomii. Rozhl Chir. 2012;91(8):422-6. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Šedivcová M, Drgáč J, Černá K, Hoch J, Kodet R, Bartůňková J, Špíšek R, Fialová A. K-ras mutace a nádory infiltrující lymfocyty u karcinomu kolon, současnost a výhledy. Rozhl Chir. 2012;91(8):427-32. ISSN 0035-9351.
Bavor P, Neumann J, Smutný S, Vlček P. Anaplastický karcinom štítné žlázy. Rozhl Chir. 2012;91(10):550-3. ISSN 0035-9351.
Wald M. Co je nového v chirurgické léčbě lymfedému. Dermatol praxi. 2012;6(4):173-177. ISSN 1802-2960.
Navrátilová Z, Benda K, Eliška O, Houdová H, Pavlasová V, Vlasák R, Wald M. Zevní komprese v terapii lymfedému. Standard léčebného plánu. Čes-slov Derm. 2012;87(1):33-37. ISSN 0009-0514.
Hoch J a kol. Zhoubný novotvar kolorekta. In: Modrá kniha České onkologické společnosti, 15. vydání, Masarykův onkologický ústav, Brno, 2012, kapitola 5:52-68. ISBN 978-80-904989-0-7.
Fialová A, Partlová S, Sojka L, Hromádková H, Brtnický T, Fučíková J, Kocián P, Rob L, Bartůňková J, Spíšek R. Dynamics of T-cell infiltration during the course of ovarian cancer: The gradual shift from a Th17 effector cell response to a predominant infiltration by regulatory T-cells. Int J Cancer. 2013;132(5):1070-9. ISSN 0020-7136. DOI: 10.1002/ijc.27759
IF 5,729 (2013)
Hoch J, Yang M, Yan S, van den Broek N, Xie J, Warusavitarne J. A health-related quality-of-life study comparing Vitala continence control device versus traditional pouch system only in patients with end colostomy. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2013;25(6):739-47. ISSN 0954-691X. DOI: 10.1097/MEG.0b013e32835d5f3c
IF 2,696 (2013)
Brynychová V, Hlaváč V, Ehrlichová M, Václavíková R, Pecha V, Trnková M, Wald M, Mrhalová M, Kubáčková K, Pikus T, Kodet R, Kovář J, Souček P. Importance of transcript levels of caspase-2 isoforms S and L for breast carcinoma progression. Futurre Oncol. 2013;9(3):427-38. ISSN 1479-6694. DOI: 10.2217/fon.12.200
IF 2,659 (2013)
Prausová J, Kubáčková K, Dušek L, Vinakurau S, Pikus T, Malinová B, Hoch J, Kodet R, Linke Z. Influence of neoadjuvant treatment of rectal carcinoma on operability and incidence of distant metastases. Bratisl Lek Listy. 2013;114(8):469-473. ISSN 0006-9248. DOI: 10.4149/bll_2013_098
IF 0,659 (2013)
Kaplanová V, Keil R, Chudý J, Roznětinská M, Benešová D, Novotný M, Filaun M, Grega M. Perforující gangrenózní cholecystitida. Gastroenterologie a hepatologie. 2013;67(1):37-38. ISSN 1804-7874.
Hoch J, Leffler J a kol. Textbook of surgery. Maxdorf, Praha, 2013. ISBN 978-80-7345-375-6.
Antoš F, Hoch J, Ducháč V, Šlauf P. Koloproktologie II. díl. Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha, 2013. ISBN: 978-80-87023-14-3.
Wald M, Váchová Hana. Lymphedema and treatment. In: Clinical Rehabilitation. Alena Kobesová, Praha, 2013, Chapter 3.91:644-47. ISBN 978-80-905438-0-5
Plencner M, East B, Tonar Z, Otáhal M, Prosecká E, Rampichová M, Krejčí T, Litvinec A, Buzgo M, Míčková A, Nečas A, Hoch J, Amler E. Abdominal closure reinforcement by using polypropylene mesh functionalized with poly-ε-caprolactone nanofibers and growth factors for prevention of incisional hernia formation. Int J Nanomedicine. 2014;9(9):3263-77. ISSN 1176-9114. DOI: 10.2147/IJN.S63095
IF 5,076 (2014)
Pazdírek F, Kouda M, Jech Z, Frajer L, Hoch J. Pilonidální sinus – diagnóza na pomezí všeobecné a plastické chirurgie. Rozhl Chir. 2014;93(11):545-48. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Neumann J, Bavor P, Hoch J. Disekční a koagulační technika – má vliv na výsledky totální tyreoidektomie? Rozhl Chir. 2014;93(5):255-9. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Neumann J, Majtan P, Hoch J. Tekutiny, nízká resekce rekta a zase tekutiny … Rozhl Chir. 2014;93(9):463-467. ISSN 0035-9351.
Hoch J, Prausová J. Nádory tlustého střeva. In: Chirurgická onkologie. Grada Publishing a.s., Praha, 2014, kapitola 29:541-50. ISBN 978-80-247-4284-7.
Hoch J, Dytrych P, Prausová J. Nádory konečníku. In: Chirurgická onkologie. Grada Publishing a.s., Praha, 2014, kapitola 30:553-62. ISBN 978-80-247-4284-7.
Wald M. Lymfedém – specifická komplikace onkochirurgických výkonů. In: Chirurgická onkologie. Grada Publishing a.s., Praha, 2014, kapitola 17.10: 316-21.ISBN 978-80-247-4284-7.
Kufa R, Frajer L, Měšťák O. Zvětšení prsů. In: Estetická plastická chirurgie a korektivní dermatologie. Grada Publishing a.s., Praha, 2014, kapitola 10.1.1: 151-156. ISBN 978-80-247-0795-2
Plencner M, Prosecká E, Rampichová M, East B, Buzgo M, Vysloužilová L, Hoch J, Amler E. Significant improvement of biocompatibility of polypropylene mesh for incisional hernia repair by using poly-ε-caprolactone nanofibers functionalized with thrombocyte-rich solution. Int J Nanomedicine. 2015;1(10):2635-46. ISSN 1176-9114. DOI: 10.2147/IJN.S77816
IF 4,756 (2015)
Light D, Griffin M, Srivastava K, Danelli P, Ballerini A, Leone N, Bondurri A, Khare R, Shabbir A, Wijerathne S, So JB, Clara E, Tang SW, Tan WB, Hu J, Lomanto D, Ji Z, Li J, East B, Pazdírek F, Hoch J, Ji ZL, Malik D, Reddy P, Sahu D, Forgione U, Gianatiempo M, Xiong M, Chen B, Zhang JW, Li T, Luo XG, Li Q, Yu X, Zhao XD, Chen HY, Sun FX, Feng GZ, Zhang JP, Yu CZ, Aboulwafa A, Mahfouz A, Khairat M, Althani H, Albosoum E, Alebrahim H. Rare & Special Cases. Hernia. 2015;19s1:19-24. ISSN 1265-4906. DOI: 10.1007/BF03355321
IF 2,210 (2015)
Roumen R, Boelens O, Van Assen T, Scheltinga M, Wijerathne S, Agarwal N, Ramzi A, Liem D, Lomanto D, Simon T, Buechler MW, Koeckerling F, Siawash M, de Jager-Kieviet JW, Roumen RM, Scheltinga MR, Lincourt A, Augenstein V, Kercher K, Heniford B, Andresen K, Burcharth J, Hupfeld L, Fonnes S, Rothman JP, Winther D, Deigaard SL, Sørensen FS, Bjerg J, Therkildsen R, Errebo M, Hauge D, Rosenberg J, Fischer J, Fox J, Basta M, Kovach S, East B, Krejci T, Hoch J, Jorgensen LN, Kullman E, Tollens T, Nienhuijs S, Doerhoff C, Muzi MG, Hopson S, Velanovich V, Muysoms F, Leblanc K, Schwartz M, Berrevoet F, Holihan J, Nguyen DH, Flores-Gonzalez JR, Alawadi ZM, Nguyen MT, Kao LS, Liang MK, Hassan S, Raslan C, Henley N, Van Veenendaal N, Poelman MM, Van den Heuvel B, Schreurs H, Dwars B, Bonjer HJ, Kaufmann R, Halm JA, Nieuwenhuizen J, Klitsie P, Eker HH, van Geldere D, Simons MP, Van’t Riet M, Jeekel J, Lange JF, Pathania B. Trial & Guidelines. Hernia. 2015;19s1:43-9. ISSN 1265-4906. DOI: 10.1007/BF03355325
IF 2,210 (2015)
Muysoms FE, Antoniou SA, Bury K, Campanelli G, Conze J, Cuccurullo D, de Beaux AC, Deerengerg EB, East B, Fortelny RH, Gillion JF, Henriksen NA, Israelsson L, Jairam A, Jaenes A, Jeekel J, López-Cano M, Miserez M, Morales-Conde S, Sanders DL, Simons MP, Smietanski M, Venclauskas L, Berrevoet F. European Hernia Society guidelines on the closure of abdominal wall incisions. Hernia. 2015;19(1):1-24. ISSN 1265-4906. DOI: 10.1007/s10029-014-1342-5
IF 2,210 (2015)
Ihnát P, Martínek L, Vavra P, Zonca P. Novel combined approach in the management of non-healing solitary rectal ulcer syndrome – laparoscopic resection rectopexy and transanal endoscopic microsurgery. Wideochir Inne Tech Maloinwazyjne. 2015;10(2):295-298. ISSN 1895-4588. DOI: 10.5114/wiitm.2015.52060
IF 1,440 (2015)
East B, Muysoms EF. Uzávěr laparotomie – víme jak? (Doporučení Evropské kýlní společnosti). Rozhl Chir. 2015;94(2):57-63. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Hoch J. Funkční poruchy po resekci rekta. Rozhl Chir. 2015;94(3):96-102. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Hoch J Halaška M. Sigmoid colon cancer in pregnancy: a case report. Rozhl Chir. 2015;94(4):170-173. ISSN 0035-9351.
Hoch J. Koloproktologie v běhu času. Editorial. Rozhl Chir. 2015;94(5):183-184. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Bergamaschi R, Hoch J. Peroperační verifikace integrity kolorektální anastomózy. Rozhl Chir. 2015;94(5):185-188. ISSN 0035-9351.
Majtan P, Neumann J, Kocián P. Perspektiva pacientů operovaných pro sekundární peritonitidu. Rozhl Chir. 2015;94(5):199-203. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Kupka T, Simova J, Klvaňa P, Bojková M, Uvírová M, Dítě P, Dvorackova J, Hoch J, Zonca P. NOD2/CARD15 mutations and the risk of reoperation in patients with Crohns disease. Rozhl Chir. 2015;94(6):242-246. ISSN 0035-9351.
East B, Hoch J. Akutní krvácení do zažívacího traktu – skutečně chirurgická diagnóza? Rozhl Chir. 2015;94(7):289-292. ISSN 0035-9351.
Bavor P, Kocián P, Hoch J. Critical complications of intestinal tuberculosis – a case report. Rozhl Chir. 2015;94(7):293-296. ISSN 0035-9351.
Mrňa L, Frajer L, Hoch J, Hyšperská V. Dekubity u paraplegiků. Rozhl Chir. 2015;94(8):329-332. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Kostrouch D, Hoch J. Cholecystektomie – obsolentní, nebo aktuální řešení? Rozhl Chir. 2015;94(9):367-371. ISSN 0035-9351.
Hoch J, Örhalmi J. Za profesorem Larsem Påhlmanem. Rozhl Chir. 2015;94(12):534. ISSN 0035-9351.
Vlček P, Nováková D, Vejvalka J, Zimák J, Křenek M, Vošmiková K, Smutný S, Bavor P, Astl J, Lukáš J. Návrh optimálního léčebného postupu v léčbě nízkorizikového karcinomu štítné žlázy. Vnitr Lek. 2015;61(9):769-77. ISSN 0042-773X.
Kocián P. Nejmodernější šicí materiály a jejich použití v chirurgii. Sestra. 2015:34-35. ISSN 1210-0404.
Hoch J. Chirurgická problematika u idiopatických střevních zánětů. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2015;1(1):80-86. ISSN 2336-4998.
Hoch J. Editorial. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. Obyčejné nemoci v gastroenterologii. 2015;1(4):251. ISSN 2336-4998.
Hoch J. Dopis příteli. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. Obyčejné nemoci v gastroenterologii. 2015;1(4):297. ISSN 2336-4998.
Martínek L, Dostalík J, Hoch J. Iatrogenní léze ureteru v éře miniinvazivní kolorektální chirurgie – review. Miniinvazívna chirurgia a endoskopia chirurgia súčasnosti. 2015;19(3):11-15. ISSN 1336-6572.
Lochmannová J, Wasserbauer M, Keil R, Drábek J, Šťovíček J, Chudý J, Námešný I, Schwarz J, Raidl A. Dvacet let ERCP ve FN v Motole. Gastroenterologie a hepatologie. 2015;69(2):124-129. ISSN 1804-7874. DOI 10.14735/amgh2015124
Hoch J. Bolest břicha pohledem chirurga. In: Bolest a regenerace v medicíně. Axonite, Praha, 2015, kapitola 20:130-136. ISBN 978-80-88046-03-5.
Halkova T, Dvorakova S, Sykorova V, Vaclavikova E, Vcelak J, Vlcek P, Sykorova P, Kodetova D, Betka J, Lastuvka P, Bavor P, Hoch J, Katra R, Bendlova B. Polymorphisms in selected DNA repair genes and cell cycle regulating genes involved in the risk of papillary thyroid carcinoma. Cancer Biomark. 2016;17(1):97-106. ISSN 1574-0153. DOI: 10.3233/CBM-160622
IF 2,465 (2016)
Dzupina A, Wald M, Lee BB, Stvrtinova V. Treatment of lower extremity superficial vein thrombosis with low molecular weight heparin. Bratisl Lek Listy. 2016;117(10):595-600. ISSN 0006-9248. DOI: 10.4149/bll_2016_115
IF 0,805 (2016)
Velíšková M, Vlk R, Halaška M, Minajev G, Krejčí T, Rob L. Ruptura jater u pacientky s fokální nodulární hyperplazií ve 37. týdnu těhotenství – kazuistika. Česká gynekologie. 2016;81(3):218-221. ISSN 1210-7832.
IF 0,190 (2016)
Pazdírek F, Leffler J, Štěpánek L, Kostrouch D, Votava J, Šimša J. Dlouhodobé výsledky po radikálních resekcích pro adenokarcinom žaludku. Gastroenterologie a hepatologie. 2016;70(5):402-407. ISSN 1804-7874. DOI 10.14735/amgh2016402
Drbalová K, Herdová K, Krejčí P, Nývltová M, Solař S, Vedralová L, Záruba P, Netuka D, Bavor P. Mnohočetná endokrinní neoplazie I (Wermerův syndrom) – formy klinické manifestace: 5 kazuistik. Vnitr Lek. 2016;62(suppl 3):3S140-3S149. ISSN 0042-773X.
Hoch J, Blaha M., Malúšková D. Kolorektální karcinom ve stáří. Rozhl Chir. 2016;95(1):13-18. ISSN 0035-9351.
Loveček M, Skalický P, Ryska M, Gürlich R, Hlavsa J, Čečka F, Krška Z, Strnad R, Peteja M, Klein J, Šiller J, Zajak J, Krejčí T, Rupert K, Kočík M, Šefr R, Straka M, Dušek L, Jarkovský J, Havlík R, Neoral Č. Aktuální stav chirurgické léčby karcinomu pankreatu v České republice. Rozhl Chir. 2016;95(4):151-155. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Bocková M, Schwarz J. Bouveretův syndrom – kazuistika a přehled literatury. Rozhl Chir. 2016;95(4):164-167. ISSN 0035-9351.
Bocková M, Hoch J, Frajer L. Perineální hernie – plastika pomocí laloku přímého břišního svalu. Rozhl Chir. 2016;95(5):206-209. ISSN 0035-9351.
Hoch J, Ferko A, Bláha M, Ryška A, Čapov I, Dušek L, Feit J, Grega M, Hermanová M, Hovorková E, Chmelová R, Kala Z, Klos D, Kodet R, Langer D, Hadži-Nikolov D, Örhalmi J, Páral J, Tichý M, Tučková I, Vjaclovský M, Vlček P. Parametrické sledování kvality totální mezorektální excize a chirurgické léčby karcinomu rekta – výsledky multicentrické studie. Rozhl Chir. 2016;95(7):262-271. ISSN 0035-9351.
Blaha M, Hoch J, Ferko A, Ryška A, Hovorková E. Technické zajištění sběru dat pro parametrické sledování totální mezorektální excize (TME) pro karcinom rekta. Rozhl Chir. 2016;95(7):272-279. ISSN 0035-9351.
Hoch J, East B, Pazdírek F. Kýly. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2016;2(1):68-74. ISSN 2336-4998.
Blaha M, Martínek L, Benešová K, Hoch J. Onemocnění GIT u seniorů v datech Národního registru hospitalizovaných. Postgraduálních gastroenterologie a hepatologie. 2016;2(4):228-233. ISSN 2336-4998.
Martínek L, Pazdírek F, Hoch J. Cholecystolitiáza seniorů. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2016;2(4):234-238. ISSN 2336-4998.
Hoch J. Divertikulární nemoc tlustého střeva ve stáří. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2016;2(4):243-250. ISSN 2336-4998.
Hoch J, Martínek L, Kostrouch D. Geriatrická onkologie pohledem onkochirurga. Medicína & umění. 2016;4:10-12. ISSN 1803-3679.
Hoch J. Česká koloproktologie dosahuje světové úrovně. Zdravotnictví a medicína. 2016;(3):35-35. ISSN 2336-2987.
Hoch J, Adámek J. Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol Praha. In: Kapitoly z dějin chirurgie v českých zemích. Karolinum, Praha, 2016: 112-115. ISBN 978-80-246-3238-4.
Hoch J, Antoš F a kol. Koloproktologie, vybrané kapitoly. Mladá fronta, Praha, 2016. ISBN: 978-80-204-4179-9.
Drlíková K, Zachová V, Karlovská M, Ředinová M, Havlová M. Praktický průvodce stomika. Grada Publishing a.s., Praha, 2016. ISBN 978-80-247-5712-4.
Kozák J, Vlasák A, Tichý M, Kufa R, Frajer L. Technika rekonstrukce cross-face. In: Lícní nerv: anatomie, patologie, léčba. Mladá fronta, Praha, 2016, kapitola 14:174-181. ISBN 978-80-204-3252-0.
Kozák J, Vlasák A, Tichý M, Kufa R, Frajer L. Závěsy a svalové transplantace v terapii obrny lícního nervu. In: Lícní nerv: anatomie, patologie, léčba. Mladá fronta, Praha, 2016, kapitola 16:192-200. ISBN 978-80-204-3252-0.
2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. The relationship between method of anastomosis and anastomotic failure after right hemicolectomy and ileo-caecal resection: an international snapshot audit. Colorectal Dis. 2017;19(8):e296-311. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.13646
IF 2,846 (2017)
2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Risk factors for unfavourable postoperative outcome in patients with Crohn’s disease undergoing right hemicolectomy of ileocaecal resection: an international audit by ESCP and S-ECCO. Colorectal Dis. 2017;20(3):219-227. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.13889
IF 2,846 (2017)
Kocián P, Whitley A, Blaha M, Hoch J. Colorectal cancer in patients under the age of 40 years: experience from a tertiary care centre in the Czech Republic. Acta Chir Belg. 2017;117(6):356-362. ISSN 0001-5458. DOI: 10.1080/00015458.2017.1321270
IF 0,393 (2017)
Kocián P, Jech Z, Halaška M. Karcinom rekta v těhotenství – kazuistika. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2017;3(1):222-226. ISSN 2336-4998
Kostrouch D, Martínek L, Hoch J. Kolorektální karcinom u seniorů – děláme to dobře? Rozhl Chir. 2017;96(5):197-201. ISSN 0035-9351.
Tornikidis J, Hoch J, Pádr R, Keil R. Prudké krvácení při portální hypertenzi – endoskopické, chirurgické, nebo intervenční řešení? Rozhl Chir. 2017;96(9):390-393. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Pazdírek F. Minimalizace operačního přístupu a perkutánní nástroje v laparoskopické chirurgii – technické poznámky. Miniinvazívna chirurgia a endoskopia chirurgia súčasnosti. 2017;21(1):4-7. ISSN 1336-6572.
Kubícková V, Martínek L. Using logistic regression for assessing the probability of serious postoperative complications after colorectal operations in geriatric patients. In: Proceedings of the International Conference on Information and Digital Technologies. IEEE, New York, 2017: 206-211. eISBN 978-1-5090-5689-7.
Wald M, Rovenský J. Systemic Enzyme Therapy in Comprehensive Treatment of Degenerative Rheumatic Diseases in the Elderly. In: Gerontorheumatology. Springer International Publishing, 2017, Chapter 35:363-366. eISBN 978-3-319-31169-2.
Kocián P, Lampka E, Stec R. Gastro-intestinal cancer. In: Cancer in pregnancy. Published online at ESGO eAcademy, 2017, Chapter 2.9:125-130. ISBN 978-2-8399-2129-9.
Hlaváč V, Kováčová M, Elsnerová K, Brynchová V, Koževnikovová R, Rauš K, Kopečková K, Měšťáková S, Vrána D, Gatěk J, Ostašov P, Václavíková R, Souček P. Use of germline genetic variability for prediction of chemoresistance and prognosis of breast cancer patients. Cancers. 2018;10(12):511. ISSN 2072-6694. DOI: 10.3390/cancers10120511
IF 6,162 (2018)
East B, Plencner M, Kralovic M, Rampichova M, Sovkova V, Vocetkova K, Otahal M, Tonar Z, Kolinko Y, Amler E, Hoch J. A polypropylene mesh modified with poly-ε-caprolactone nanofibers in hernia repair: large animal experiment. Int J Nanomedicine. 2018;28(13):3129-3143. ISSN 1176-9114. DOI: 10.2147/IJN.S159480
IF 4,707 (2018)
Harris HW, Hope WH, Adrales G, Andersen DK, Deerenberg EB, Diener H, Dumanian G, East B, Fischer JP, Ureňa MAG, Gibeily GJ, Hansson BM, Hernández-Granados P, Hiles MC, Jeekel J, Levinson H, Cano ML, Muysoms F, Pereira JA, Prudhomme M, Ramaswamy A, Stabilini C, Torkington J, Valverde S, Young DM. Contemporary concepts in hernia prevention: Selected proceedings from the 2017 International Symposium on Prevention of Incisional Hernias. Surgery. 2018;164(2):319-326. ISSN 0039-6060. DOI: 10.1016/j.surg.2018.02.020
IF 3,237 (2018)
2017 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Association of mechanical bowel preparation with oral antibiotics and anastomotic leak following left sided colorectal resection: an international, multi-centre, prospective audit. Colorectal Dis. 2018;20(6):15-32. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14362
IF: 3,057 (2018)
2017 European Society of Coloproctology Collaborating Group. An international multicentre prospective audit of elective rectal cancer surgery; operative approach versus outcome, including transanal total mesorectal excision (TaTME). Colorectal Dis. 2018;20(6):33-46. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14376
IF: 3,057 (2018)
2017 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Safety of primary anastomosis following emergency left sided colorectal resection: an international, multi-centre prospective audit. Colorectal Dis. 2018;20(6):47-57. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14373
IF: 3,057 (2018)
2017 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Evaluating the incidence of pathological complete response in current international rectal cancer practice: the barriers to widespread safe deferral of surgery. Colorectal Dis. 2018;20(6):58-68. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14361
IF: 3,057 (2018)
2017 and 2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. The impact of conversion on the risk of major complication following laparoscopic colonic surgery: an international, multicentre prospective audit. Colorectal Dis. 2018;20(6):69-89. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14371
IF: 3,057 (2018)
2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. The impact of stapling technique and surgeon specialism on anastomotic failure after right-sided colorectal resection: An international multi-centre, prospective audit. Colorectal Dis. 2018;20(11):1028-40. ISSN 1463-1318. DOI: 10.1111/codi.14308
IF: 3,057 (2018)
East B, Pazdírek F, Votava J, Hoch J. Pneumatic Colon Injury: A Case Study. J Clin Case Rep. 2018;8(12)1-3. ISSN 2165-7920. DOI: 10.4172/2165-7920.10001194
IF 1,47 (2018)
Kocián P, Přikryl P, Bocková M, Hoch J. Enhanced recovery in colorectal surgery in elderly patients. Rozhl Chir. 2018;97(1):27-33. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Pazdírek F, Hoch J, Kocián P. Technické aspekty fluorescenční angiograife pro peroperační hodnocení perfuze anastomózy v kolorektální chirurgii. Rozhl Chir. 2018;97(4):167-171. ISSN 0035-9351.
Martínek L, Škrovina M, Benčurik V, Pazdírek F, Hoch J, Macháčková M, Kocián P, Bartoš J, Anděl P, Štěpánová E. Fluorescenční angiografie při nízké resekci rekta pro karcinom. Miniinvazívna chirurgia a endoskopia chirurgia súčasnosti. 2018;22(4):16-22. ISSN 1336-6572.
Vymazal T, Kocián P, Přikryl P, Hodyc D, Hoch J. ERAS v české nemocnici – utopie nebo realita? Anest intenziv Med. 2018;29(6):317-321. ISSN 1214-2158.
Hoch J. Editorial, Chirurgie ve vyšším věku. Rozhl Chir. 2018;97(1):3-4. ISSN 0035-9351.
Kasalický M, Martínek L, Penka I. Je laparoskopická kolorektální chirurgie bezpečná i u starších pacientů? Rozhl Chir. 2018;97(1):21-26. ISSN 0035-9351.
Bavor P. Tyreoidektomie u seniorů – má specifika, limity, kontraindikace? Rozhl Chir. 2018;97(1):39-42. ISSN 0035-9351.
Škába R, Hoch J, Jech Z, Kynčl M, Campr V. Hirschsprungova choroba v dospělém věku – dvě kazuistiky a přehled literatury. Rozhl Chir. 2018;97(3):133-138. ISSN 0035-9351.
Hoch J, Škába R, Jech Z. Umělý svěrač anu po deseti letech. Rozhl Chir. 2018;97(4):161-166. ISSN 0035-9351.
Hoch J. Bolest břicha – chirurgický pohled. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2018;4(2):62-70. ISSN 2336-4998.
Bocková M, Pazdírek F, Krejčí T, Hoch J. Neobvyklá léčba recidivující cholangoitidy u pacienta s biliodigestivní anastomózou aneb když pár centimetre rozhoduje. Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2018;4(2):87-89. ISSN 2336-4998.
Vlček M, Jaganjac E, Niedoba M, Landor I, Neumann J. Současné léčebné postupy při střelných poraněních v mírových podmínkách. Rozhl Chir. 2018;97(12):558-562. ISSN 0035-9351.
Puchmajerová A, Tornikidis J, Mrňa L, Havlovicová M, Vlčková M, Chrudimská J, Macek M jr., Hoch J. Hereditární formy karcinomu prsu: genetická etiologie a současné možnosti prevence a chirurgické léčby. Čas. Lékařů čes. 2018;157 (2):90-95. ISSN 0008-7335.
Frajer L. Postbariatrická plastická chirurgie – trend naší doby. Čas. Lékařů čes. 2018;157 (6):309-316. ISSN 0008-7335.
Hoch J. Chirurgická léčba kolorektálního karcinomu. Onkologická revue. 2018;6:30-34. ISSN 2464-7195.
Kocián P. Kolorektální karcinom v mladém věku. ZN PLUS. 2018;39:21-23. ISSN 2533-3968.
Hoch J. Na robotické operace se v Motole chystá I Chirurgická klinika. Medical Tribune. 2018;14(9):C2-C2. ISSN 1214-8911.
Hoch J. 110 let od narození profesora Bohuslava Niederleho. Medicína & umění. 2018;51(3):10-11. ISSN 1803-3679.
Hoch J. Chirurgická léčba idiopatických střevních zánětů. Medicína & umění. 2018;51(3):12-16. ISSN 1803-3679.
Bavor P, Hoch J. Tyreoidální chirurgie včera a dnes. Medicína & umění. 2018;51(3):18-19. ISSN 1803-3679.
Kocián P. Kolorektální karcinom – onemocnění nejen sedmdesátníků. Medicína & umění. 2018;51(3):21-25. ISSN 1803-3679.
Jech Z, Hoch J. Hemoroidy – hemoroidální nemoc. Medicína & umění. 2018;51(3):26-30. ISSN 1803-3679.
Wald M, Jarolím L. Surgical treatment of genital lymphoedema. In: VAS European Book in Angiology/Vascular Medicine. Aracne, 2018, Part 4, Chapter 2: 873-878. ISBN 978-88-255-1052-2.
Hoch J, Antoš F a kol. Koloproktologie, vybrané kapitoly II. Mladá fronta, Praha, 2018. ISBN:978-80-204-4625-1.
Lukáš K, Hoch J. a kol. Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018. ISBN 978-80-271-0353-9.
Pazdírek F. Radiační postižení tenkého a tlustého střeva In: Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018, kapitola B5.4.22: 434-438. ISBN 978-80-271-0353-9.
Jech Z. Perianální kondylomata a anální intraepiteliální neoplazie. In: Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018, kapitola B6.4.9: 475-479. ISBN 978-80-271-0353-9.
Jech Z. Zhoubné nádory anu. In: Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018, kapitola B6.4.11: 480-487. ISBN 978-80-271-0353-9.
Kocián P. Kolostomie, ileostomie. In: Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018, kapitola B8:501-513. ISBN 978-80-271-0353-9.
Jech Z. Střevo jako příčina břišní katastrofy. In: Nemoci střev. Grada Publishing, a.s., Praha, 2018, kapitola B22: 673-677. ISBN 978-80-271-0353-9.
Šimša J, Bergmann P, Hoferka P, Hoch J, Levý M, Lipská L, Martinů V, Mráček M, Vrbenský L, Smutný S, Strnad R, Sutoris K, Šmejkal P, Visokai V. Chirurgie. In: Lexikon operačních výkonů. Maxdorf, Praha, 2018, kapitola 13:71-1776. ISBN 978-80-7345-452-4.
Wald M, Vidím T. Lymfedém – chirurgická léčba. In: Lexikon operačních výkonů. Maxdorf, Praha, 2018, kapitola 21.10:510-516. ISBN 978-80-7345-452-4.
Eliška O, Navrátilová Z, Wald M a kol. Lymfedém – diagnostika a léčba. AMCA, Praha, 2018. ISBN 978-80-88214-09-0.
Wald M, Jarolím L. Surgical treatment of genital lymphoedema. In: VAS European Book in Angiology/Vascular Medicine. Aracne, 2018, Part 4, Chapter 2: 873-878. ISBN 978-88-255-1052-2.
Chetwynd AJ, Ogilvie LA, Nzakizwanayo J, Pazdírek F, Hoch J, Dedi C, Gilbert D, Abdul-Sada A, Jones BV, Hill EM. The potential of nanoflow liquid chromatography-nano electrospray ionisation-mass spectrometry for global profiling the faecal metabolome. J Chromatogr A. 2019;1600:127-136. ISSN 0021-9673. DOI: 10.1016/j.chroma.2019.04.028
IF 4,326 (2019)
Benešová L, Hálková T, Ptáčková R, Semyakina A, Menclová K, Pudil J, Ryska M, Levý M, Šimša J, Pazdírek F, Hoch J, Blaha M, Minárik M. Significance of postoperative follow-up of patients with metastatic colorectal cancer using circulating tumor DNA. World J Gastroenterol. 2019;28(25):6939-6948. ISSN 1007-9327. DOI: 10.3748/wjg.v25.i48.6939
IF 3,602 (2019)
Keil R, Koželuhová J, Dolina J, Hep A, Kroupa R, Kojecký V, Krejčí T, Havlín J, Hadačová I, Segethová J, Koptová P, Zádorová Z, Matouš J, Frýbová B, Chmátal P, Wasserbauer M, Šťovíček J, Bae M, Guven T, Zaeem M, Hlava Š. Acute portal vein thrombosis in noncirrhotic patients – different prognoses based on presence of inflammatory markers: a long-term multicenter retrospective analysis. Scand J Gastroenterol. 2019;54(11):1379-1384. ISSN 0036-5521. DOI: 10.1080/00365521.2019.1677768
IF 2,190 (2019)
Kocián P, Svobodová I, Krejčí D, Blaha M, Gürlich R, Dušek L, Hoch J, Whitley A. Is colorectal cancer a more aggressive disease in young patients? Cancer Epidemiol. 2019;63:101621. ISSN 1877-7821. DOI: 10.1016/j.canep.2019.101621
IF 2,179 (2019)
Hajer J, Havlůj L, Kocián P, Klimbacher G, Shamiyeh A, Gürlich R, Whitley A. Comparison of nonexposed endoscopic wall-inversion surgery with endoscopic-navigated laparoscopic wedge resection for gastric submucosal tumours: results of a two-centre study. Gastroenterol Res Pract. 2019:7573031. ISSN 1687630X. DOI: 10.1155/2019/7573031
IF 1,911 (2019)
Kralovic M, Vjaclovsky M, Kestlerova A, Rustichelli F, Hoch J, Amler. Electrospun nanofibers as support for the healing of intestinal anastomoses. Physiol Res. 2019;68(Suppl4):S517-S525. ISSN 1802-9973. DOI: 10.33549/physiolres.934387
IF 1,655 (2019)
Bockova M, Pazdírek F, Krejci T, Hoch J. How a few centimetres can make all the difference: an unusual treatment for recurrent postoperative cholangitis in a patient with a biliary-enteric anastomosis. J Clin Case Rep. 2019;9(3):1-4. ISSN 2165-7920. DOI:10.4172/2165-7920.10001219
IF 1,540 (2019)
Kocián P, de Haan J, Cardonick EH, Uzan C, Lok CAR, Fruscio R, Halaska MJ, Amant F. Management and outcome of colorectal cancer during pregnancy: Report of 41 cases. Acta Chir Belg. 2019;119(3):166-175. ISSN 0001-5458. DOI: 10.1080/00015458.2018.1493821
IF 0,682 (2019)
Kocián P, Whitley A, Přikryl P, Bocková M, Hodyc D, Čermáková B, Vymazal T, Hoch J. Enhanced recovery after colorectal surgery: the clinical and economic benefit in elderly patients. Eur Surg. 2019;(51):183-188. ISSN 1682-8631. https://doi.org/10.1007/s10353-019-0595-8
IF 0,519 (2019)
2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Patients with Crohn’s disease have longer post-operative in-hospital stay than patients with colon cancer but no difference in complications’ rate. World J Gastrointest Surg. 2019;11(5):261-270. ISSN 1948-9366. DOI: 10.4240/wjgs.v11.i5.261
Hoch J. Obstrukce tlustého střeva nádorem – co je prioritou léčby? Rozhl Chir. 2019;98(1):4-9. ISSN 0035-9351,
Grega M, Vjaclovský M, Chmelová R, Pazdírek F, Kodet R, Hoch J. Lymph nodes detection and the mesorectal excision quality evaluation. Rozhl Chir. 2019;98(5):200-206. ISSN 0035-9351.
Lukáš K, Hoch J, Nevoral J. a kol. Bolest břicha, Mladá fronta, Praha, 2019, ISBN 978-80-204-5249-8.
Hoch J., Antoš F a kol. Koloproktologie, vybrané kapitoly III. Mladá fronta, Praha, 2019, ISBN 978-80-204-5276-4.
Hoch J, Škába R. Hirschsprungova chororba u dospělých. In: Dětská proktologie pro praxi. Mladá fronta, Praha, 2019, kapitola 2.7:61-63. ISBN 978-80-204-5514-7.
Sumerauer, D, Škába R, Poš L, Jech Z. Nádory tlustého střeva. In: Dětská proktologie pro praxi. Mladá fronta, Praha, 2019, kapitola 18:194-207. ISBN 978-80-204-5514-7.
Hoch J, Škába R, Jech Z. Implantace umělého svěrače anu v léčbě inkontinence stolice u adolescentů. In: Dětská proktologie pro praxi. Mladá fronta, Praha, 2019, kapitola 34:328-337. ISBN 978-80-204-5514-7.
Pazdirek F, Minarik M, Benesova L, Halkova T, Belsanova B, Macek M, Stepanek L, Hoch J. Monitoring of early changes of circulating tumor DNA in the plasma of rectal cancer patients receiving neoadjuvant concomitant chemoradiotherapy: evaluation for prognosis and prediction of therapeutic response. Front Oncol. 2020;10:1028. ISSN 2234-943X. DOI: 10.3389/fonc.2020.01028
IF 4,250 (2018)
2015 European Society of Coloproctology Collaborating Group. Predictors for anastomotic leak, postoperative complications, and mortality after right colectomy for cancer: results from an international snapshot audit. Dis Colon Rectum. 2020;63(5):606-618. ISSN 0012-3706. doi:10.1097/DCR.0000000000001590
IF 3,721 (2019)
Whitley A, Oliverius M, Kocián P, Havlůj L, Gürlich R, Kachlík D. Variations of the celiac trunk investigated by multi-detector computed tomography: systematic review and meta-analysis with clinical correlations. Clin Anat. 2020;33(8):1249-1262. ISSN 1098-2353. DOI: 10.1002/ca.23576
IF 2,187
Votava J, Kachlík D, Hoch J. Total mesorectal excision – 40 years of standard of rectal cancer surgery. Acta Chir Belg. 2020;120(4):286-290. ISSN 0001-5458. DOI: 10.1080/00015458.2020.1745529
IF 0,682 (2019)
Richtr P, Hoch J, Svobodová K, Jech Z, Kříž J, Hyšperská V, Štulík J, Babjuk M, Přikryl P. Hemicorporectomy – the ultimate solution of terminal pelvic sepsis. Acta Chir Belg. 2020:1-5. DOI: 10.1080/00015458.2020.1722930 Online ahead of print.
IF 0,682 (2019)
Štulík J, Hoch J, Richtr P, Kříž J, Přikryl P, Kryl J. Hemikorporektomie jako nejvyšší stupeň en bloc resekce sakra. Acta Chir Orthop Traumatol Cech. 2020;87(1):52-57. ISSN 0001-5415.
IF 0,198
Hoch J, Grega M, Hrabal P, Mazáková A. Jak dlouho roste kolorektální karcinom? Postgraduální gastroenterologie & hepatologie. 2020;6(1):24-28. ISSN 2336-4998.
Pazdírek F, Minárik M, Benešová L, Hoch J, Lohynská R. Současné možnosti predikce léčebné odpovědi na neoadjuvantní chemoradioterapii u karcinomu konečníku. Gastroenterologie a hepatologie. 2020;74(5):393-403. ISSN 1804-7874. DOI: 10.14735/amgh2020393
Menclová K, Pudil J, Benešová L, Hálková T, Ptáčková R, Semyakina A, Minárik M, Levý M, Šimša J, Pazdírek F, Hoch J, Blaha M, Ryska M. Cirkulující nádorová DNA jako biomarker metastazujícího kolorektálního karcinomu – kazuistika. Rozhl Chir. 2020;99(4):179-182. ISSN 0035-9351.
Bavor P, Peková B, Sýkorová V, Bendlová B, Hoch J. Co má chirurg vědět o genetice karcinomů štítné žlázy. Rozhl Chir. 2020;99(11):481-486. ISSN 0035-9351.
Kocián P, Pazdírek F, Vjaclovský M, Bocková M., Přikryl P, Vymazal T., Whitley A., Hoch J. Kombinace ERAS a miniinvazivní chirurgie v léčbě karcinomu rekta – krátkodobé výsledky. Rozhl Chir. 2020;99(12):539-547. ISSN 0035-9351.
Hoch J., Antoš F a kol. Koloproktologie, vybrané kapitoly IV. Mladá fronta, Praha, 2020, ISBN 978-80-204-5750-9.
Klinika zajišťuje výuku oboru chirurgie pro české i zahraniční studenty 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Výuka probíhá formou výukových bloků ve 4. a 6. ročníku. V 5. ročníku je vyučován klinický předmět K10 a volitelný předmět Moderní operační postupy v chirurgii. Studium chirurgie je v 6. ročníku zakončeno státní závěrečnou zkouškou, která se koná na chirurgické klinice.
Předmět Chirurgie I je dvoutýdenním výukovým blokem. Výuka předmětu probíhá formou praktických cvičení a seminářů. Dvoutýdenní výukový blok mohou studenti absolvovat na jiném chirurgickém pracovišti v České republice nebo akreditovaném pracovišti v zahraničí. Předpokladem absolvování stáže na jiném pracovišti je souhlas primáře daného chirurgického pracoviště a dodržení praktické náplně stáže uvedené v dokumentu „Zpráva z praxe z chirurgie“. Tento dokument musí student vyplnit a svým podpisem potvrdit primář daného chirurgického pracoviště. Zpráva z praxe z chirurgie (česká a anglická verze) a průvodní dopis (česká a anglická verze) určený primáři daného chirurgického pracoviště je ke stažení a v tištěné formě na sekretariátu kliniky. Výuka českých studentů probíhá v ÚVN, výuka zahraničních studentů ve FNM.
Rozvrh výuky předmětu Chirurgie I pro 4. ročník je ke stažení zde a v tištěné formě na sekretariátu kliniky.
Semináře probíhají každý den v době 8:30-10:00 v zasedací místnosti chirurgické kliniky (první patro, spojovací chodba mezi uzly A a B). Praktická cvičení probíhají každý den v době 10:30-12:30 na lůžkových odděleních kliniky a operačních sálech. V rámci praktické výuky mají studenti možnost si vyzkoušet také základní techniky chirurgického šití na modelech umělé kůže a laparoskopickém trenažéru. Na praktická cvičení je nutné mít s sebou plášť, přezuvky a identifikační studentskou kartu.
https://www.uvn.cz/cs/studium-a-vzdelavani-chirk
Tento předmět je zakončen zápočtem. Pro získání zápočtu je nutné poslední den stáže složit zápočtový test a mít splněnou povinnou prezenci. Studenti, kteří absolvují blok na jiném pracovišti, mohou zápočtový test složit v jiném domluveném termínu. Dle pravidel 2. LF je tolerována 20% absence, tedy v týdenním bloku max. jedna absence.
Výukové materiály k seminářům jsou k dispozici na portálu Moodle (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7426, heslo Surgery 4).
*…povinná
+…doporučená
Jedná se o desetidenní výukový blok. V rámci předmětu K10 se student na pracovišti zúčastní běžného klinického provozu pod vedením jmenovitě určeného asistenta / sekundáře. Student se seznámí s chodem kliniky, pod dohledem provádí denní vizity, je přítomen odborným ambulantním vyšetřením a aktivně se účastní operačních výkonů jako asistence na sále.
Tento předmět je zakončen zápočtem. Pro získání zápočtu je nutné mít splněnou povinnou prezenci. Dle pravidel 2. LF je tolerována 20% absence, tedy v týdenním bloku max. jedna absence.
Předmět Chirurgie II je osmitýdenním výukovým blokem. Součástí bloku je dospělá chirurgie, dětská chirurgie, úrazová chirurgie, neurochirurgie a kardiovaskulární chirurgie.
Rozvrh výuky předmětu Chirurgie II pro 6. ročník je ke stažení zde a v tištěné formě na sekretariátu kliniky.
Výukový blok dospělé chirurgie trvá 3 týdny. První dva týdny bloku probíhá praktická část výuky, třetí týden bloku část teoretická formou seminářů.
Praktickou část bloku v trvání dvou týdnu mohou studenti absolvovat jak na naší klinice, tak na jiném chirurgickém pracovišti v České republice nebo akreditovaném pracovišti v zahraničí. Předpokladem absolvování stáže na jiném pracovišti je souhlas primáře daného chirurgického pracoviště a dodržení praktické náplně stáže uvedené v dokumentu „Zpráva z předstátnicové praxe z chirurgie“. Tento dokument musí student vyplnit a svým podpisem potvrdit primář daného chirurgického pracoviště. Zpráva z předstátnicové praxe z chirurgie (česká a anglická verze) a průvodní dopis (česká a anglická verze) určený primáři daného chirurgického pracoviště je ke stažení a v tištěné formě na sekretariátu kliniky. Poslední týden bloku dospělé chirurgie je věnovaný povinným seminářům, které se budou konat na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol.
První den stáže se studenti dostaví v 8:30 na sekretariát chirurgické kliniky (první patro, spojovací chodba mezi uzly A a B) a vyzvednou si prezenční list. S sebou je nutné mít plášť, přezuvky a identifikační kartu studenta. Od 8:40 do 9:00 v zasedací místnosti chirurgické kliniky (vedle sekretariátu) proběhne úvodní setkání věnované organizaci výuky. Praktická výuka na naší klinice probíhá dle níže uvedeného harmonogramu
Na začátku stáže jsou studenti rozděleni na jednotlivá lůžková oddělení, kde jim jsou přiděleny pacientské pokoje. Na těchto pokojích studenti provádějí každý den v průběhu celé stáže ranní vizitu a dvakrát týdně referují pacienty na velké vizitě vedené přednostou kliniky nebo primářem. Rozpis studentů na celý týden na operační sály, ambulance, oddělení a JIP je k dispozici v tištěné podobě na sekretariátu kliniky.
Ranní vizita probíhá na jednotlivých odděleních každý den v době 7:00-7:55 pod dohledem ošetřujícího lékaře a vedoucího oddělení. Student provede vizitu u pacienta a asistuje ošetřujícímu lékaři při vedení zdravotnické dokumentace.
Ranní hlášení se koná od 8:00 v zasedací místnosti chirurgické kliniky (první patro, spojovací chodba mezi uzly A a B). Na hlášení se probírá noční služba, RTG vizita, referující se provedené operace minulého dne a operační program dne.
Práce na operačním sále začínají v 8:30. Sály B2, B3 a B4 jsou ve sníženém přízemí na spojovací chodbě mezi uzly A a D – tzv. COS B. Sál plastické chirurgie se nachází v prvním patře na spojovací chodbě mezi uzly A a B. Studenti jsou podle operačního programu zařazeni jako druhá asistence. Operační sál má vždy prioritu. Studenti vypsáni na operační sál jsou automaticky omluveni z neúčasti na velké vizitě a nemusí daný den referovat. Pokud se studenti ze závažných důvodů nemohou na operační sál dostavit, včas si za sebe zajistí náhradu. Na operační sály je vhodné odcházet v doprovodu lékaře / staniční sálové sestry v 8:25 z ranního hlášení.
Práce na všeobecné a speciální ambulanci, oddělení a JIP probíhá od 9:00 pod dohledem lékaře dle aktuálního programu kliniky.
Semináře kliniky jsou v zasedací místnosti chirurgické kliniky v třetím týdnu bloku dospělé chirurgie v čase 9:00-12:30. Účast na těchto seminářích pro studenty je povinná. Aktuální program semináře bude uveden v operačním programu daného dne.
Předmět Chirurgie II je zakončen státní závěrečnou zkouškou. Pro získání zápočtu z dospělé chirurgie je nutné mít splněnou povinnou prezenci. Prezence studenta na operačním sále / ambulanci / oddělení / JIP a semináři musí být potvrzena každý den stáže podpisem pověřeného lékaře v prezenčním listu. Studenti, kteří absolvují praktickou část bloku na jiném chirurgickém pracovišti, odevzdají vyplněnou a primářem daného pracoviště podepsanou Zprávu z předstátnicové praxe z chirurgie. Poslední den bloku každý student odevzdá prezenční list na sekretariát. Dle pravidel 2. LF UK je tolerována 20% absence, o jejímž uznání rozhoduje zástupce přednosty pro výuku.
Je možné se souhlasem zástupce přednosty pro výuku, pokud to dovolí kapacita kruhu. Pokud je kruh plně obsazen, změna je možná pouze event. výměnou s některým z kmenově zapsaných studentů, který musí písemně potvrdit, že s kruhem na stáž docházet nebude.
Otázky ke státní závěrečné zkoušce z oboru Chirurgie jsou ke stažení zde. Každý student si u zkoušky vytáhne 4 otázky (1 otázka z obecné chirurgie a NPB; 1 otázka ze speciální dospělé chirurgie a dětské chirurgie; 1 otázka z úrazové chirurgie; 1 otázka z neurochirurgie a kardiovaskulární chirurgie).
*…povinná
+…doporučená
Veškeré dotazy, informace a připomínky lze konzultovat s as. MUDr. Petr Kociánem, Ph.D., zástupcem přednosty pro pedagogickou činnost (petr.kocian@fnmotol.cz).
Moderní operační postupy v chirurgii je volitelný předmět pro studenty s mimořádným zájmem o chirurgii. Cílem předmětu je seznámit studenty se základními operačními technikami s důrazem na minimálně invazivní postupy. Na předmětu budou rozebrány indikační kritéria, operační postupy a řešení nejčastějších komplikací u laparoskopických a robotických výkonů v břišní a hrudní chirurgii.
Lekce 1 a 2 začínají od 14:00. Lekce 3 dle operačního programu kliniky.
Termíny konání předmětu jsou uvedeny v SIS.
Tento předmět je zakončen zápočtem. Pro získání zápočtu je nutné mít splněnou 100% prezenci a aktivně se zúčastnit operačního výkonu jako asistence na sále.
Bakalářský studijní program – Všeobecné ošetřovatelství
V bakalářském programu studia všeobecných sester 2. lékařské fakulty zajišťuje chirurgická klinika ve spolupráci s dalšími chirurgickými obory výuku předmětu Ošetřovatelská péče o nemocné v chirurgických oborech v rámci 2. ročníku studia.
Cílem předmětu je seznámit studenty s klinickými stavy a onemocněními v chirurgických oborech z hlediska ošetřovatelské péče.
Místo konání (1.-3 týden)
Zasedací místnost chirurgické kliniky (první patro, spojovací chodba mezi uzly A a B).
Přesný rozvrh je k dispozici na fakultním webu v sekci Rozvrhy a v rámci SIS.
Tento předmět je zakončen ústní zkouškou. Pro získání zápočtu je nutné mít splněnou povinnou prezenci. Dle pravidel 2. LF je tolerována 20% absence.
Otázky ke zkoušce jsou ke stažení zde. Každý student si u zkoušky vytáhne 2 otázky.
Výukové materiály jsou k dispozici na portálu Moodle (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7457, heslo Všeobecná sestra)
*…povinná
+…doporučená
V bakalářském programu studia fyzioterapie 2. lékařské fakulty se chirurgická klinika podílí na výuce předmětu traumatologie v rámci 2. ročníku studia. Garantem předmětu je prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D., přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.
Výuka probíhá formou seminářů každé pondělí v době 13:30-15:10.
Tento předmět je zakončen ústní zkouškou. Pro získání zápočtu je nutné mít splněnou povinnou prezenci. Dle pravidel 2. LF je tolerována 20% absence.
Výukové materiály jsou k dispozici na portálu Moodle (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7458, heslo Fyzioterapie).
Pro bližší informace týkající se organizace výuky prosím kontaktujte sekretariát Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie.
Postgraduální výuka je zaměřena na výchovu doktorandů v oboru experimentální chirurgie Postgraduální studium je možné ve více formách, včetně programu MD/Ph.D. Klinika pravidelně organizuje specializované postgraduální kurzy: pro lékaře ve spolupráci s IPVZ kurz endoskopického šití, pro sestry kurz péče o stomiky – Akademii ConvaTec.
O nové nemocnici na levém břehu Vltavy se uvažovalo od 30. let minulého století. Vzhledem k 2. světové válce musel být však ambiciózní návrh změněn v projekt barákové nemocnice – Zweigestelle Hilfskrankenhaus in Motol. Nemocnice v Motole zahájila svůj provoz 4. ledna 1943. Součástí prvních šesti oddělení bylo také oddělení chirurgie. Profesor Jiří Diviš byl prvním přednostou tohoto oddělení. V té době patřil mezi významné české chirurgy jak v oblasti břišní, tak hrudní chirurgie. V roce 1925 jako první chirurg na světě provedl plicní metastazektomii. I přes strasti války a problémy, které s sebou nesou nová nemocnice a provoz oddělení, profesor Diviš vynikal klidnou povahou, oddělení vedl demokraticky a ke svým spolupracovníkům se choval velmi ohleduplně a vedl je k samostatnému rozhodování.
Po skončení války převzal vedení oddělení prof. MUDr. Bohuslav Niederle, DrSc., žák profesora Jiráska. V té době se nemocnice již osamostatnila jako Statní všeobecná veřejná nemocnice v Praze-Motole. Profesor Niederle pokračoval v budování oddělení i kliniky. Zpočátku zde nebyla posluchárna, přednášelo se v létě na trávníku, když uhodila zima a mrazy, přednášky se přesunuly do upraveného objektu plicního oddělení. Věnoval se podobně jako profesor Jirásek chirurgii v celé její šíři, což je v současné době pro nás nepředstavitelné. Věnoval se urologii, neurochirurgii nebo ortopedii. Největší zájem měl však o chirurgii břišní a endokrinochirurgii, zejména o operativu štítné žlázy. Za jeho působení vychoval mnoho zručných chirurgů, na klinice vznikla endoskopická část, nebo oddělení s intenzivně chirurgickou péčí. Za 29 let ve funkci přednosty kliniky posunul naše pracoviště mezi etablované pražské chirurgické kliniky. Profesor Niederle na klinice vyžadoval vzorný pořádek, vynikal přísností a náročností. Na sklonku svého života se mu dostalo velkého uznání. V roce 1991 se stal laureátem Purkyňovy ceny a dále obdržel v roce 1999 titul Rytíř lékařského stavu.
V roce 1975 se přednostou kliniky stal prof. MUDr. Vladimír Nahodil, DrSc. Podobně jako jeho předchůdce dál pokračoval v rozvoji kliniky, kdy musel postupně prosadit a realizovat četné stavební úpravy chirurgické kliniky. Věnoval se hlavně operacím štítné žlázy. V této oblasti prioritně zavedl, v ČSR do té doby neprováděnou, totální thyreoidektomii. Zasloužil se o vyčlenění urologického ordinariátu z chirurgické kliniky ve prospěch vytvoření samostatného urologického oddělení pod vedením docenta Kawaciuka. Tak vznikla urologická klinika ve FN Motol. To byl začátek další nevyhnutelné atomizace medicíny a chirurgie.
V roce 1990 se stal přednostou kliniky prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc. Tento vynikající učitel, brilantní chirurg a laskavý kolega a člověk začal svoji chirurgickou dráhu u profesora Niederleho v roce 1968. Věnoval se hlavně chirurgii štítné žlázy. Jeho monografie Chirurgická anatomie a technika operací štítné žlázy je pokládána za velice ceněnou. Kromě chirurgie se profesor Dvořák do současnosti věnuje malování a jeho obrazy je možné shlédnout na výstavách na různých chirurgických pracovištích.
V dubnu 1997 se přednostou kliniky stal prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc. V témže roce se klinika přestěhovala z dočasného barákového pavilonu do moderního monobloku nové nemocnice. Pacienti získali komfortní a moderní lůžkové oddělení, velice dobře vybavené operační sály. Nedílným benefitem pro pacienty byla snadná dostupnost ostatních oborů medicíny, což umožnilo další zkvalitnění péče o pacienty. To pomohlo profesoru Hochovi dál rozvinout prioritní programy kliniky, hlavně koloproktologický program. V rámci tohoto programu se na klinice provádí od roku 2018 robotické operace konečníku a tlustého střeva.
V listopadu 2020 se stal přednostou kliniky prof. MUDr. Alan Stolz, Ph.D.
Současná chirurgická klinika se snaží pokračovat v tom, co nás naučili naši předchůdci. V laskavém přístupu k pacientům i kolegům a zejména profesionální péči o naše pacienty, kdy standard kvality péče byl vždy, během posledních 80 let existence naší kliniky, na vysoké úrovni.