Etický kodex pro vědecké a výzkumné pracovníky ve Fakultní nemocnici v Motole

Preambule

Vědecká a výzkumná činnost ve Fakultní nemocnici v Motole (FN Motol) hraje klíčovou roli v rozvoji medicíny a zlepšování péče o pacienty. Je nezbytné, aby tato činnost byla prováděna v souladu s nejvyššími etickými standardy, aby byla zajištěna ochrana pacientů, účastníků výzkumu a integrity vědeckého procesu.

Základní principy

Etický kodex FN Motol je založen na následujících základních principech:

• Respekt k lidské důstojnosti a autonomii: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí respektovat autonomii pacientů a účastníků výzkumu a zajistit, aby jejich informovaný souhlas byl získán před zahájením jakéhokoli výzkumného projektu, ledaže výzkumný projekt splňuje podmínky stanovené právními předpisy, kdy lze výzkum provést i bez předchozího informovaného souhlasu pacienta.
  • Přínosy výzkumné činnosti: Primárním cílem vědecké a výzkumné činnosti je prospěch pacientů a společnosti. Vědečtí a výzkumní pracovníci musí minimalizovat rizika a maximalizovat potenciální přínosy výzkumu.
  • Princip nepoškození: Vědečtí a výzkumní pracovníci nesmí způsobovat pacientům a účastníkům výzkumu nadbytečnou újmu.
  • Spravedlnost a týmová spolupráce: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí zajistit, aby výzkumné projekty byly spravedlivě a inkluzivně koncipovány a prováděny. Projekty jsou prováděny v týmové spolupráci a za odborné týmové diskuse. Vědecké názory členů týmu jsou respektovány.
  • Poctivost a integrita: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí být ve své práci poctiví a transparentní a dodržovat nejvyšší standardy vědecké integrity. Výzkum je prováděn transparentně, s respektem k současnému stavu poznání.

Konkrétní pravidla

Etický kodex FN Motol dále specifikuje pravidla pro:

• Získávání informovaného souhlasu: Informace o výzkumném projektu musí být pacientům a účastníkům výzkumu srozumitelně a pravdivě prezentovány. Musí jim být dán dostatečný čas na rozmyšlenou a možnost odmítnout účast bez jakýchkoli sankcí.
  • Ochrana osobních údajů: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí chránit osobní údaje pacientů a účastníků výzkumu v souladu s platnými právními předpisy.
  • Konflikt zájmů: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí deklarovat všechny potenciální konflikty zájmů, které by mohly ovlivnit jejich práci.
  • Publikování výsledků: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí zveřejňovat výsledky svého výzkumu objektivně a transparentně. Zvláštní pozornost je věnována publikační činnosti v uznávaných publikačních zdrojích.
  • Autorské právo: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí respektovat autorská práva jiných autorů a nesmí plagiovat jejich práci.
  • Falšování a manipulace s daty: Vědečtí a výzkumní pracovníci nesmí falšovat ani manipulovat s daty. Přístup ke zdrojovým datům musí být, při zachování zásad ochrany osobních údajů, otevřený a nezkreslený.
  • Citování: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí správně a otevřeně citovat všechny zdroje, které ve své práci použili.
  • Publikování v predátorských časopisech: Vědeckým a výzkumným pracovníkům se doporučuje vyhýbat publikování v predátorských časopisech a na netransparentních platformách.
  • Kreditace a spravedlnost: V publikacích jsou spravedlivě a adekvátně kreditováni všichni pracovníci, kteří přispěli k jejich vzniku. Naopak nejsou uváděni pracovníci, kteří se na vzniku publikací nepodíleli.

Zásady transparentnosti:

• Otevřený přístup: Vědečtí a výzkumní pracovníci by se měli snažit o to, aby výsledky jejich výzkumu byly dostupné odborníkům a věnovat se přibližování výsledků své činnosti široké veřejnosti.
  • Konflikt zájmů: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí deklarovat všechny potenciální konflikty zájmů, které by mohly ovlivnit jejich práci, průřezově při publikování i prezentování výsledků.
  • Metodologie a výsledky: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí jasně a transparentně popisovat metodologii a výsledky svého výzkumu.

Zásady odpovědnosti:

• Odpovědnost za výsledky: Vědečtí a výzkumní pracovníci nesou plnou odpovědnost za výsledky své práce.
  • Dopad na společnost: Vědečtí a výzkumní pracovníci zvažují při koncepci svých výzkumných projektů dopad svého výzkumu na společnost.

Další důležité etické aspekty:

• Zneužívání výzkumu: Vědečtí a výzkumní pracovníci se musí vyhýbat a snažit se předcházet zneužívání výzkumu k neetickým účelům.
  • Ochrana zvířat: Vědečtí a výzkumní pracovníci, kteří provádějí výzkum na zvířatech, musí dodržovat etické principy zacházení se zvířaty.
  • Duševní vlastnictví: Vědečtí a výzkumní pracovníci musí respektovat pravidla duševního vlastnictví a zohlednit autorská práva kolektivu a spolupracovníků, spolu s autorskými právy organizace a sponzorů výzkumu, podle předem nastavených pravidel.

Dohled a sankce

Dodržování Etického kodexu FN Motol bude monitorovat Vědecká rada a Etická komise FN Motol.

Závěr

Etický kodex FN Motol je závazným dokumentem pro všechny vědecké a výzkumné pracovníky, kteří pracují v FN Motol. Dodržování kodexu je nezbytné pro zajištění etického a zodpovědného provádění vědecké a výzkumné činnosti.

Doporučené zdroje:

• Etický kodex pro vědecké a výzkumné pracovníky ve Fakultní nemocnici v Motole