Inovativní přístup v léčbě karcinomu jícnu: Lékaři III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol úspěšně dokončili 60 robotických resekcí jícnu

III. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol dosáhla významného milníku v léčbě karcinomu jícnu. Lékaři zde úspěšně provedli 60 roboticky asistovaných minimálně invazivních ezofagektomií, čímž se řadí mezi přední pracoviště v této oblasti v Evropě.

Roboticky asistovaná minimálně invazivní ezofagektomie (RAMIE – Robotic Assisted Minimally Invasive Esophagectomy) představuje moderní chirurgickou léčbu karcinomu jícnu, která nabízí pacientům šetrnější zákrok s kratší dobou rekonvalescence a nižším rizikem komplikací ve srovnání s tradičními otevřenými operacemi. Proti konvenční laparoskopii disponuje 3D optikou, která umožňuje velmi detailní pohled na operované struktury a robotickými nástroji, které rozsahem pohybu napodobují pohyb zápěstím člověka.

Klíčové výsledky a benefity pro pacienty

Od března 2022 tým lékařů provedl RAMIE u 60 pacientů s karcinomem jícnu nebo gastroezofageální junkce, místa kde se koncová část jícnu spojuje se žaludkem.

„Díky robotické technologii se podařilo snížit výskyt pooperačních komplikací, jako jsou pneumonie či kardiální problémy. Robotická ezofagektomie nám umožňuje provádět operace s větší přesností a menším zatížením pro pacienta,“ vysvětluje doc. MUDr. Tomáš Haruštiak, Ph.D. a dodává: „V robotické chirurgii jícnu vidíme velkou perspektivu, naším cílem je zkrátit operační časy a zvýšit přínosy pro pacienty.“

Tento úspěch potvrzuje rostoucí trend v používání robotické chirurgie. Klinika plánuje nadále rozšiřovat program RAMIE a zpřístupnit tuto moderní léčbu většímu počtu pacientů.

Robotická chirurgie jícnu představuje další krok v modernizaci zdravotní péče, a to nejen v oblasti samotných výkonů, ale i v celkovém přístupu k léčbě onkologických pacientů.

„Robotická chirurgie by měla být soustředěna na specializovaných pracovištích s dostatečným počtem výkonů, aby byla zajištěna vysoká úroveň péče,“ uzavírá docent Haruštiak.