Mozky proti rakovině: FN Motol podpořila první český Rakathon
14. 4. 2025
Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy hostily o uplynulém víkendu první český hackathon zaměřený výhradně na onkologii. Cílem akce Rakathon 2025 bylo během 48 hodin vytvořit prototypy digitálních nástrojů, které mohou zlepšit péči o onkologické pacienty. Na půdu kampusu Plzeňská dorazilo více než 150 účastníků – od lékařů a studentů medicíny až po mladé programátory z ČVUT, jehož studenti a absolventi tvořili základ mnoha týmů zaměřených na vývoj softwaru a využití umělé inteligence ve zdravotnictví.
Lékaři a odborníci z FN Motol připravili celkem osm výzev, které vycházely z reálných potřeb onkologické péče. Týmy se tak věnovaly například zvýšení bezpečnosti radioterapie pomocí umělé inteligence, predikci návratu nádorového onemocnění, zjednodušení plánování a sdílení péče mezi lékaři, nebo vytvoření mobilní aplikace, která pacientům pomůže lépe se zorientovat v průběhu léčby. Další zadání se zaměřovala na zefektivnění objednávání pacientů na specializovaná vyšetření, lepší práci s daty z chemoterapie nebo na usnadnění komunikace mezi pacientem a zdravotnickým týmem. Jedna ze skupin se také pokusila vytvořit nástroj, který by umožnil lépe řídit tzv. multioborová konzilia – porady různých specialistů nad konkrétním případem.
„Naši odborníci připravili osm konkrétních zadání vycházejících z reálných situací, se kterými se setkáváme při léčbě onkologických pacientů. Účastníci se s nimi popasovali velmi kreativně a vznikly návrhy, které mají skutečný potenciál posunout péči o pacienty vpřed,“ uvedl prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Hlavní cenu odborné poroty získal tým Pixel predators, který se zaměřil na zvýšení bezpečnosti pacientů při ozařování. Jejich projekt s názvem RadioProtect využívá umělou inteligenci k automatickému vyhodnocení rizika toxicity radioterapie. Systém analyzuje kompletní CT snímky pacienta a pomáhá lékařům odhadnout možná rizika ještě před zahájením léčby. Tým tvoří studenti a absolventi technických i medicínských oborů. Spojil je zájem o propojení technologií a medicíny a chuť přinést konkrétní řešení pro pacienty.
„Je to pro nás velká radost a vlastně i trochu šok. Strávili jsme nad tím intenzivních 48 hodin a je skvělé vidět, že náš nápad někdo ocenil a má o něj zájem. Nejvíc nás ale těší, že by to jednou mohlo pomoct v praxi,“ říká Filip Oliver Klimoszek z vítězného týmu Pixel predators.
Hlavní cenu odborné poroty v hodnotě 50 000,- Kč předali vítěznému týmu ředitel Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Petr Polouček, MBA, děkan 2. LF UK prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., a přednosta Onkologické kliniky prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D.
„Jsem velmi mile překvapen, jak hluboce se týmy dokázaly ponořit do odborných témat. Ukazuje se, že když se propojí medicína s mladými talenty, vznikají řešení, která mají smysl. A jsem přesvědčený, že právě takové schopné lidi v nemocnicích budeme v budoucnu velmi potřebovat,“ uvedl MUDr. Petr Polouček, MBA, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.
Rakathon 2025 ukázal, že inovace nevznikají jen v laboratořích a konferenčních sálech, ale i tam, kde se setkají lidé s různými zkušenostmi, společnou motivací a chutí měnit věci k lepšímu.
„Někdy to nejdůležitější nevznikne z plánu, ale z odhodlání a lidskosti. A to tady bylo cítit na každém kroku,“ uzavírá MUDr. Alina Pirshtuk z Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.