Fakultní nemocnice v Motole: Rekordní počet operací srdce v roce 2024 a rozvoj špičkové kardiochirurgické a transplantační péče
21. ledna 2025
V roce 2024 provedli kardiochirurgové Fakultní nemocnice v Motole celkem 1009 operací srdce a nitrohrudních velkých cév. Tento významný milník umístil Motol mezi tři největší česká kardiocentra, po IKEM Praha a CKTCH Brno. V oblasti kardiochirurgie a transplantací srdce a plic patří motolská nemocnice mezi lídry nejen v ČR, ale i v Evropě.
Významný nárůst kardiochirurgických výkonů
V roce 2024 došlo k meziročnímu nárůstu kardiochirurgických operací o více než 25 %. Tento růst je důsledkem nejen zvyšující se kapacity nemocnice, ale i zavedení nových specializovaných programů. Nemocnice se zaměřuje na komplexní péči o pacienty všech věkových kategorií – od novorozenců až po seniory, kteří potřebují operace pro vrozené nebo získané srdeční vady. Ve své kategorii je Motol jediným pracovištěm v ČR, které poskytuje kompletní spektrum operací na jednom místě.
„Fakultní nemocnice v Motole se etablovala jako jediné centrum v ČR, které komplexně pokrývá kardiochirurgickou péči pro pacienty všech věkových skupin. Tato centralizace nám umožňuje provádět náročné srdeční operace, včetně těch pro vrozené srdeční vady, u pacientů od dětství až do dospělosti,“ říká MUDr. Štěpán Černý, CSc., MBA, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.
Inovativní přístupy a specializace
Motolská kardiochirurgie se vyznačuje nejen rozsáhlým počtem operací, ale i pokročilými technikami. V roce 2024 byla provedena řada minivazivních a robotických operací, přičemž Motol je v současné době jediné pracoviště v Praze a jedno z mála v ČR, které robotické techniky pro operace srdce pravidelně využívá. Kromě toho se soustředí i na záchovné operace srdečních chlopní, především u mladých pacientů a na komplexní operace nitrohrudních cév.
„Robotické operace jsou pro naše pacienty výhodné především v oblasti rychlejšího zotavení, menších řezů a přesnosti zákroku. V roce 2024 jsme provedli téměř 80 robotických kardiochirurgických výkonů, což tvoří 15 % z celkového počtu operací srdce na naší klinice,“ dodává přednosta Černý.
Zaměření na vrozené srdeční vady a péče pro dospělé pacienty
Fakultní nemocnice v Motole je rovněž lídrem v péči o dospělé pacienty, kteří přežili vrozené srdeční vady. V roce 2023 bylo v Motole otevřeno Centrum pro vrozené srdeční vady v dospělosti, které se zaměřuje na komplexní péči po celý život pacienta.
„Vytvoření tohoto centra znamená zásadní posun v kvalitě péče o pacienty, kteří byli operováni v dětském věku a potřebují další specializovanou péči v dospělosti,“ říká prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D., vedoucí lékař Centra.
Kardiochirurgie pro děti: Odbornost a mezinárodní prestiž
Dětská kardiochirurgie v Motole je unikátní nejen v ČR, ale i v širším evropském kontextu. V roce 2024 zde bylo provedeno 483 operací srdce u dětí, včetně transplantací srdce. Lékaři z Dětského kardiocentra se rovněž podíleli na misích v rozvojových zemích, kde poskytovali kardiochirurgickou péči dětem v těžkých životních podmínkách.
„Naše pracoviště je jediným v ČR, které poskytuje komplexní péči o děti se srdečními onemocněními a má zkušenosti nejen s domácími pacienty, ale i s nemocnými z rozvojových zemí,“ vysvětluje MUDr. Roman Gebauer, primář kardiochirurgie Dětského kardiocentra.
Pokrok ve transplantační péči
Fakultní nemocnice v Motole je rovněž významným centrem pro transplantace srdce a plic. V roce 2024 bylo v Motole úspěšně dokončeno 72 transplantací plic u dospělých i dětských pacientů. Dále byly provedené 2 kombinované transplantace srdce a plic a 8 izolovaných transplantací srdce u dětských pacientů, což nemocnici zařadilo mezi evropskou špičku v tomto oboru. Spolupráce mezi kardiochirurgy a odborníky na transplantace plic umožňuje využívat nejmodernější technologie, včetně mimotělního oběhu, což je klíčové pro úspěšné provádění složitých transplantací.
„Tato spolupráce mezi našimi chirurgickými týmy nám umožňuje poskytovat pacientům s pokročilými srdečními a plicními problémy nejlepší možnou péči. Minulý rok byl rekordní a posunul nás na 5. místo v Evropě a 8. místo na světě v počtu transplantovaných plic,“ dodává prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky FNM.
Plány do budoucna
Fakultní nemocnice v Motole plánuje v roce 2025 další rozvoj kardiochirurgických a transplantačních programů. V plánu je výstavba nových operačních sálů a zajištění ještě vyšší kapacity pro složité kardiochirurgické operace a transplantace srdce a plic. Motol se i nadále profiluje jako jedno z nejmodernějších a nejvýznamnějších pracovišť v oblasti kardiovaskulární medicíny v ČR a Evropě.